Fundacja ŻYCIU TAK – Kolejna okazja do świętowania dla babć i dziadków całego świata

Kolejna okazja do świętowania dla babć i dziadków całego świata

fot. FuSuSu . z Pixabay

23 lipca 2021 /R |  Family News Service

Zbliża się pierwszy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowiony przez papieża Franciszka. Będziemy go obchodzić w niedzielę 25 lipca. Jest to kolejna okazja do świętowania, bo wiele krajów ma już swoje dni poświęcone babciom i dziadkom. W Polsce to 21 i 22 stycznia.

Papież Franciszek często podkreśla potrzebę troski o ludzi chorych, starszych i nierzadko odsuniętych na margines społeczeństwa. Kładzie nacisk na dobro duchowe i bogate doświadczenie życiowe, jakie te osoby mają do zaoferowania młodszym pokoleniom. To dzięki niemu babcie i dziadkowie mają kolejną okazję do świętowania?

A jak to jest w innych zakątkach Europy i nie tylko?

Jak przypomina internetowy kalendarz bimkal.pl dziadkowie i babcie na Wyspach Brytyjskich świętują w pierwszą niedzielę października. To dobra okazja do organizowania akcji społecznych i charytatywnych.

Dziadkowie w Niemczech niestety nie mają swojego święta, a babcie swój dzień obchodzą w drugie niedziele października, choć dopiero od mniej więcej dekady.

Hiszpańskie wnuczęta mają okazję do obdarowywania swoich dziadków 26 lipca, w dzień wspomnienia dziadków Jezusa Chrystusa – Joachima i Anny. Organizowane są wówczas specjalne nabożeństwa, po których niektórzy burmistrzowie zapraszają dziadków do swoich siedzib.

We Włoszech natomiast świętuje się dzień babci i dziadka od 2005 r., kiedy to na inaugurację odbył się koncert, którego gospodarzem był senior włoskich prezenterów telewizyjnych. Święto ma specjalną piosenkę, a zasłużeni dziadkowie obdarowywani są nagrodami przez prezydenta Włoch.

Pierwszy polski serwis dla seniorów senior.pl dostarcza nam kolejnych informacji. Przypomina, że we Francji babcie mają swoje święto w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Stało się to za sprawą marki Le Café Grand’Mère i te wydarzenia są obecne w kulturze Francji.

Zerknijmy jeszcze na przykłady spoza Europy. W USA od 1978 r. we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, obchodzony jest Narodowy Dzień Babci i Dziadka. Znakami rozpoznawczymi tego święta są niezapominajki i specjalny hymn.

Dodajmy jeszcze, że Australijczycy świętują w drugą niedzielę września.

Widzimy zatem, że poszczególne kraje podtrzymują pamięć o babciach i dziadkach. Dbają, żeby te osoby miały należne miejsce w powszechnej świadomości. A dzień ustanowiony przez papieża jest może dobrą okazją, by świętować nie tylko lokalnie, ale globalnie?

źródło informacji: bimkal.pl, senior.pl

 

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758