Fundacja ŻYCIU TAK – Kolbuszowa miastem pokoju, czyli VI Festiwal Psalmów Dawidowych

Kolbuszowa miastem pokoju, czyli VI Festiwal Psalmów Dawidowych

23 sierpnia 2021 /FP | Family News Service

Zdjcie przedstawia artystów na scenie

Festiwalu Psalmów Dawidowych

Kolejna edycja Festiwalu Psalmów Dawidowych odbyła się w niedzielę 22 sierpnia w Kolbuszowej (południowo-wschodnia Polska). Było to wołanie o pokój, które wyrazili wybitni artyści wykonujący muzykę polską i żydowską. Byli wśród nich m.in.: Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Piotr Rubik, Darek Malejonek, Michał Jurkiewicz i Symcha Keller.
Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowany jest w Kolbuszowej od 6 lat. Głównym tematem tegorocznego wydarzenia był pokój. W ramach koncertu można było wysłuchać psalmów pojednania i pokoju. Artyści wystąpili na Stadionie Miejskim. Druga edycja festiwalu odbędzie się 15 grudnia w Rzymie.
„Do tego dzieła zaprosiliśmy wybitnych kompozytorów. Powstało 14 zupełnie nowych utworów na bazie Psalmów Dawidowych” – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK, fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która organizuje festiwal w Kolbuszowej.
W tym roku zainicjowano nowe wydarzenie w ramach festiwalu – „Colloquia Kolbuszoviensia. Christian and Jewish Conversations on Psalms” („Chrześcijańskie i żydowskie rozmowy o psalmach”). W dyskusji wzięli udział Rabbi prof. Dalia Marx, ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, Rabbi Prof. Jonathan Magonet oraz ks. dr hab. Adam Kubiś.
Zanim o 18:30 rozpoczął się koncert, odbyła się jeszcze wspólna modlitwa młodych i wszystkich gości o pokój w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Najświętszy Sakrament wystawiony był w monstrancji Królowej Pokoju z Medziugorie, która po nawiedzeniu polskich parafii docelowo trafi do kaplicy właśnie w Medziugorie.
Bogdan Romaniuk podkreślił, jak ważne jest przesłanie pokoju, które wybrzmiało tego dnia w Kolbuszowej: „Polscy i żydowscy bibliści rozmawiali o idei pokoju w psalmach. Później odbyła się modlitwa przy Najświętszym Sakramencie w monstrancji z Medziugorie. Następnie Festiwal Psalmów Dawidowych. To wszystko sprawiło, że tego dnia Kolbuszowa stała się miastem-symbolem wołającym o pokój, stała się miastem pokoju”.
Jak zaznaczył Bogdan Romaniuk, festiwal to projekt, który „wymagał ogromnego wysiłku ze strony Fundacji Rodziny Ulmów. Przygotowania zajęły rok”.
Każdego roku w projekcie biorą udział również muzycy z Izraela, jednak ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku muzykę żydowską wykonywali polscy artyści Symcha Keller i Piotr Bunzler.
Artyści na scenie w Kolbuszowej śpiewali, wołając o pokój, ale drugim ważnym wątkiem wydarzenia była ochrona życia nienarodzonych i dobro rodzin.
„Jesteśmy przekonani, że rodzina Ulmów docelowo będzie patronować rodzinom nie tylko w Polsce, ale i na świecie” – podkreślił Romaniuk, nawiązując do tragicznych losów Ulmów, patronów Fundacji SOAR.
Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. Podkarpackie, dawniej lwowskie). W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.
Bogdan Romaniuk zapowiedział już przyszłoroczną, siódmą edycję festiwalu, której tematem przewodnim będzie miłosierdzie.
Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758