Fundacja ŻYCIU TAK – Wybitni artyści zaśpiewają w Kolbuszowej w intencji pokoju

Wybitni artyści zaśpiewają w Kolbuszowej w intencji pokoju

21 sierpnia 2021 /R | Family News Service

Plakat Festiwalu

Plakat Festiwalu

Michał Lorenc, Józef Skrzek, Bracia Golec, Piotr Rubik, Darek Malejonek, Michał Jurkiewicz, Symcha Keller – między innymi tych artystów będą mogli posłuchać goście Festiwalu Psalmów Dawidowych, który odbędzie się w niedzielę 22 sierpnia w Kolbuszowej. Ze sceny koncertowej popłynie wołanie o pokój wyrażone przez wybitnych twórców muzyki polskiej i żydowskiej. Drugie wykonanie koncertu już w grudniu w Rzymie.

Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowany jest w Kolbuszowej od 6 lat. Apel o pokój to temat, na którym skupia się tegoroczne wydarzenie. W ramach koncertu wybrzmią psalmy pojednania i pokoju. Występ rozpocznie się o godz. 18:30 na Stadionie Miejskim.

„Do tego dzieła zaprosiliśmy wybitnych kompozytorów. Najpierw ci kompozytorzy stworzyli muzykę na bazie psalmów, a teksty do tych utworów napisali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Jerzy Łosiński. Tak powstało 14 zupełnie nowych utworów na bazie Psalmów Dawidowych. W niedzielę 22 sierpnia w Kolbuszowej te utwory zostaną zaprezentowane publiczności. Będą je wykonywali m.in. Andrzej Lampert, Grzegorz Wilk czy Józef Skrzek” – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji ŻYCIU TAK, fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która organizuje festiwal w Kolbuszowej.

Do udziału w wydarzeniu zaprosili m.in. Łukasz i Paweł Golcowie na swoim profilu Facebook: „Zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Psalmów Dawidowych. Będą same premiery”. Rokrocznie w projekcie biorą udział również muzycy z Izraela, jednak ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku muzykę żydowską wykonają polscy artyści Symcha Keller i Piotr Bunzler.

Bogdan Romaniuk podkreślił, że sprawa pokoju jest tematem ciągle aktualnym: „To przedsięwzięcie niesie z sobą przesłanie pokoju. Widzimy, ile wokół nas jest napięć, sytuacji trudnych, jak choćby w Syrii czy Afganistanie. One pokazują, że o ten pokój cały czas trzeba walczyć, zabiegać, o niego trzeba się modlić. Heroiczna postawa rodziny Ulmów jest dobrym przykładem, żeby też za ich pośrednictwem o ten pokój wołać”. „Ten projekt wymagał ogromnego wysiłku ze strony Fundacji Rodziny Ulmów.

Przygotowania zajęły rok. Najpierw musieliśmy zamówić teksty, muzykę, a 22 sierpnia te utwory pierwszy raz wybrzmią w wykonaniu Braci Golców, Piotra Rubika i jego muzyków, Józefa Skrzeka i innych znakomitych wykonawców” – zaznaczył fundator Fundacji. Wprowadzeniem do koncertu będzie wspólna modlitwa młodych i wszystkich gości o pokój w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. W kościele wystawiony będzie Najświętszy Sakrament w monstrancji Królowej Pokoju z Medziugorie. Ta monstrancja obecnie peregrynuje po Polsce, a docelowo trafi do kaplicy pokoju w Medziugorie. Koncert, który zostanie zaprezentowany w Kolbuszowej, 15 grudnia wybrzmi w Auditorium della Conciliazione w Rzymie.

Oprócz tematyki pokoju inną ważną kwestią przyświecającą artystom występującym w Kolbuszowej jest ochrona rodziny i życia nienarodzonych. Jak przypomniał Bogdan Romaniuk, „trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Jesteśmy przekonani, że rodzina Ulmów docelowo będzie patronować rodzinom nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W kontekście koncertu możemy mówić, że również ważnym przesłaniem jest ochrona dzieci nienarodzonych i ochrona rodziny”. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Józefa oraz Wiktorii Ulmów, którzy wraz z dziećmi, w tym jednym nienarodzonym, zginęli z ręki niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

Do tragedii doszło 24 marca 1944 r. w Markowej (woj. Podkarpackie, dawniej lwowskie). W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2003 r. toczy się ich proces beatyfikacyjny, który obecnie jest już na etapie watykańskim.

Family News Service

 

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758