Fundacja ŻYCIU TAK – Za 25 dni #Beatyfikacja | Kard. Wyszyński a Polonia

Za 25 dni #Beatyfikacja | Kard. Wyszyński a Polonia

18 sierpnia 2021 /FP |  Family News Service

Prymas Wyszyński wśród zespołu Polonijnego

Kard. Wyszyński w Bachledówce na wakacjach, fot. Instytut Prymasowski Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 

Za nami trzy czwarte akcji #Beatyfikacja. W tym odcinku przyjrzymy się kilku francuskim, a nawet polonijnym, wątkom związanym z kard. Wyszyńskim.

Wiemy, że Prymas Tysiąclecia w latach 1929-1930 odbywał podróże studyjne do kilku państw europejskich: była wśród nich Francja. Celem tych podróży była obserwacja rozwoju katolickiej myśli społecznej. Działo się to w okresie bezpośrednio następującym po czasie studiów na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1925-1929), pod kierunkiem ks. prof. Antoniego Szymańskiego. Ks. Wyszyński 22 czerwca 1929 r. zwieńczył je doktoratem z prawa kanonicznego na podstawie pracy: „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. Przy okazji nadmieńmy, że Wyszyński w czasie studiów działał społecznie m.in. w Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” oraz w „Bratniej Pomocy”.

Inny francuski, a nawet szerzej – polonijny – wątek związany z Prymasem to choćby książka z 1963 r., pt. „Uświęcenie pracy zawodowej”. Została wydana przez Société d’Éditions Internationales w Paryżu. Znajdujemy tam zbiór przemówień Prymasa wygłoszonych przy różnych okazjach, skierowanych do przedstawicieli wielu grup społecznych i zawodowych. W jednym z tekstów wprowadzających czytamy słowa Prymasa:
Z wałów Jasnej Góry posłałem w dniu 15 sierpnia pozdrowienie od czuwającej Polski do Rodaków naszych, żyjących poza granicami ziemi ojczystej.
W to pozdrowienie pragnąłem wszczepić całą miłość i ducha jedności, by łączyć dzieci czterdziestomilionowego Narodu, gdziekolwiek przypadło im w udziale żyć i pracować.

W dalszej części przesłania Prymas wyraził nadzieję, że zasiane przez niego słowo skierowane do rodaków zagranicą z ojczystej ziemi, wyda plon w drugim Tysiącleciu polskiego chrześcijaństwa, którym będzie „wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej, Kościołowi i ojczystej kulturze, wyrosłej z miłości ludzi po Bożemu”.

Następnie kard. Wyszyński udzielił czytelnikom błogosławieństwa.

Jeszcze tylko przywołajmy dwie inne pozycje związane z Prymasem Tysiąclecia i Francją:

S. Wyszyński, „Wielka Nowenna Tysiąclecia”, Paryż 1962
F. Kniotek, Z. Modzelewski, D. Szumska, „Prymas Tysiąclecia”. Paryż: Éditions du Dialogue, 1982

Są to oczywiście tylko przykładowe wątki francuskie i polonijne z życia czy po prostu związane z kard. Wyszyńskim.

A skoro dziś była mowa w dużej mierze o książkach, warto wykorzystać dni pozostające do beatyfikacji na zgłębianie wiedzy o Prymasie. Jest wiele propozycji, np.
https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/O-godnosci-kobiety-Wiara-i-odpowiedzialnosc/1133?fbclid=IwAR1ILOrjpcWR9R9Fd-4883zhvNUYHAXfeJMUBP4yqVmq2KuADr9KdSqs5uM

https://twitter.com/MilenaKindziuk/status/1422510642620211212?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1422510642620211212%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpolskifr.fr%2Fduchowa-strona%2Fza-25-dni-beatyfikacja-kard-wyszynski-a-polonia%2F

Niezmiennie zachęcamy do włączania się w inicjatywę #Beatyfikacja. Można to zrobić publikując w mediach społecznościowych treści poświęcone Prymasowi. Stosujmy hasztag #Beatyfikacja. Przykładowo jeśli ktoś zna jakieś kwestie polonijne czy francuskie z życia przyszłego błogosławionego, to prosimy je zamieszczać również w ramach tej akcji.

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758