Fundacja ŻYCIU TAK – Uczestnik Marszu Życia i Rodziny: wiele rodzin umiera poprzez zaniedbanie relacji

Uczestnik Marszu Życia i Rodziny: wiele rodzin umiera poprzez zaniedbanie relacji

20 września 2021/R | Family News Service

Ludzie trzymający w dłoniach flag Polski

fot. Family News Service

„Tato – bądź, prowadź, chroń” – pod takim hasłem ulicami Warszawy przeszedł XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. Tegoroczny pochód był dziękczynieniem m.in. za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Rodzice z dziećmi, seniorzy, osoby niepełnosprawne -w wydarzeniu wzięli udział ci wszyscy, dla których ważne są wartości rodzinne oraz poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wspólnym odmówieniem modlitwy „Ojcze nasz” rozpoczął się tegoroczny Narodowy Marsz Życia i Rodziny. Następnie, w rytmie muzyki, uczestnicy pochodu przeszli z placu Zamkowego, Traktem Królewskim do bazyliki Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. To tu została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty „Wojownicy Maryi”. Przemarsz odbywał się pod hasłem: „”Tato – bądź, prowadź, chroń”.

„Wiele rodzin umiera poprzez zaniedbanie relacji”
-Odpowiedzialny i silny ojciec i silny mężczyzna jest potrzebny nie tylko rodzinie, ale także całemu społeczeństwu – mówił podczas Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
W niedzielnym marszu uczestniczyły tysiące osób, które w ten sposób chciały zamanifestować swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i pro-life. Ludzie nieśli ze sobą flagi, różnokolorowe baloniki i transparenty.
Podczas przemarszu odczytywano fragmenty nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W wielu przemówieniach i kazaniach Prymasa Tysiąclecia pojawiał się temat rodziny jako siły narodu i gwarancji jego tożsamości i przetrwania.
-To, co dobre się zaczyna, gdzie zaczyna się rodzina- to jedno z haseł, które można było usłyszeć w pochodzie.
Krzysztof jest na marszu już po raz trzeci. Dlaczego zdecydował się wziąć w nim udział? -Rodzina jest pierwszym miejscem wychowania młodego pokolenia. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, a to właśnie od mamy i taty uczą się określonych cech. Współcześnie życie bardzo wielu rodzin „umiera” poprzez zaniedbanie relacji, pracoholizm, czy brak zrozumienia istoty małżeństwa. Dlatego tu jestem, wraz z żoną i dwiema córeczkami. Chcemy pokazać, że rodzina to siła, więzi i przede wszystkim miłość- opowiada.

Cywilizacja bez ojców to problem
Od pewnego czasu mówi się o kryzysie ojcostwa. Wielu badaczy zwraca nawet uwagę, że współczesna cywilizacja jest „cywilizacją bez ojców”. Organizatorzy Narodowego Marszu Życia i Rodziny powołują się na badania CBOS, z których wynika, że 30 proc. młodych Polaków w trudnych chwilach nie może liczyć na własnego ojca. Zaledwie 15 proc. młodzieży rozmawia ze swoim ojcem. Z danych wynika, że młodym Polakom zależy na uznaniu ze strony ojca i jest to dla nich ważne.

Prawo do życia
Organizator Paweł Ozdoba, zwraca uwagę, że w ostatnim czasie „pojawiają się różnego rodzaju inicjatywy społeczne, polityczne, które uderzają w rodzinę, w instytucję małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety”.
Przypomniał także, że Konstytucja RP broni małżeństwa.-Chcemy przypomnieć politykom, że mają poważne zadanie do realizacji, ponieważ to oni, jako gwaranci naszego bezpieczeństwa są odpowiedzialni za bezpieczeństwo rodzin, bezpieczeństwo małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny – podkreślał Ozdoba z Centrum Życia i Rodziny.

Dzień Ojca na nowo
Warto dodać, że kilka miesięcy temu organizacja zainaugurowała kampanię pod hasłem: „Dzień Ojca na nowo”. Jej celem jest przeniesienie obchodów Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca – wtedy przypada w Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. 19 marca Dzień Ojca obchodzony jest w ośmiu krajach europejskich i regionach np. we Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji. Kampania ma już swoich zwolenników. Ponad 30 tys. osób wyraziło poparcie dla tej inicjatywy. Podczas marszu, organizatorzy zbierali podpisy pod petycją.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.
Według wstępnych danych, w pochodzie wzięło udział ponad 5 tys. osób.

 

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758