Fundacja ŻYCIU TAK – Bywali tu błogosławieni ks. Popiełuszko i kard. Wyszyński - 100 lat świętuje parafia św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu

Bywali tu błogosławieni ks. Popiełuszko i kard. Wyszyński - 100 lat świętuje parafia św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu

25 października 2021 /FP | Family News Service

Topograficznie – kościół na rozdrożu, obecnie – parafia bliska migrantom, niegdyś – ważny ośrodek dla opozycji w PRL. Mimo pandemii, parafia św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu świętuje jubileusz 100-lecia w atmosferze radości i dziękczynienia. W przeszłości ten niepozorny kościół wciśnięty między ruchliwe trasy odwiedzali błogosławieni: ks. Jerzy Popiełuszko i kard. Stefan Wyszyński.
Uroczysta msza święta z okazji 100-lecia parafii odbyła się w sobotę 16 października, przewodniczył jej biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W kazaniu podkreślił, że parafia św. Jadwigi Śląskiej rodziła się wraz z odbudowującą się po zaborach II Rzeczpospolitą. Bp Kamiński zwrócił też uwagę, że z obecnym terenem parafii wiąże się także postać bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, który był proboszczem wówczas sąsiedzkiej parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze.

„Parafia św. Jadwigi Śląskiej wpisała się tutaj dobrze w te wszystkie estakady drogowe. Jeśli komuś się chce wytłumaczyć gdzie jest kościół św. Jadwigi, to tylko trzeba dodać – wszystkie możliwe estakady są wokół tej świątyni. Czyli wszystkie drogi prowadzą do św. Jadwigi” – mówił ordynariusz warszawsko-praski.
Jubileuszowa msza święta była połączona z sakramentem bierzmowania. Bp Kamiński podkreślał, że kwestia dojrzałości chrześcijańskiej wiąże się też z życiem w ramach wspólnoty parafialnej. „Jedni drugich mamy brzemiona nosić, jedni drugim mamy pomagać w naszym pielgrzymowaniu przez świat i żebyśmy wiedzieli co powinniśmy zaofiarować naszym siostrom i braciom. Życzmy sobie, by to nowe stulecie było piękne i bogate. Bogate duchowo ” – powiedział.
Proboszcz parafii o. Kazimierz Szałaj SVD zwracał uwagę na bogatą historię wspólnoty na Żeraniu. Dokładnie 100 lat temu – 22 października 1921 roku – kardynał Aleksander Kakowski erygował niezależną parafię św. Jadwigi Śląskiej.
W 1944 roku świątynia – którą planowano rozbudować w latach 30. – została zniszczona przez ostrzał, a wyposażenie wywieziono do kościoła Matki Bożej Różańcowej na Bródnie. Z 5 tysięcy parafian – wówczas podwarszawskiego Żerania – pozostało zaledwie 500 osób, praktycznie bez środków do życia.
Podmiejski charakter parafii zmienił jej rozrost, włączenie Żerania w granice Warszawy i przede wszystkim decyzja wiernych, by po wojnie odbudować zniszczoną świątynię. Istotne bylo również utworzenie wokół dużych zakładów jak fabryka FSO czy Polfa, gdzie zaczęły powstawać hotele robotnicze.
Dzieło odbudowy kościoła podjął potajemnie pod koniec lat 60. ks. Ryszard Grygiełko. W uroczystość jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia parafii – 19 września 1971 roku – bł. kardynał Stefan Wyszyński dokonał poświęcenia nowej świątyni oddanej Chrystusowi Królowi Pokoju. Prymas Tysiąclecia odwiedzał żerańską parafię ponownie jeszcze w 1972 i 1976 roku.
„Kościół w parafii św. Jadwigi Śląskiej odgrywał istotną rolę w czasie tworzenia się „Solidarności” – przypomniał o. Kazimierz Szałaj SVD. 21 września 1981 roku poświęcono tu sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. Tego aktu dokonał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele św. Jadwigi, w czasie stanu wojennego, już w grudniu 1981 roku, powstał jeden z punktów utworzonego na Pradze-Północ Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym. W lipcu, po amnestii, zmienił on nazwę na Prymasowski Komitet Charytatywno-Społeczny.
W 2017 roku na zaproszenie ówczesnego biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera SAC parafię objęli ojcowie werbiści. Proboszczem do 1 sierpnia 2019 roku był o. Krzysztof Łukoszczyk SVD, wieloletni misjonarz, porwany w czasie posługiwania w Angoli. Duchowny zmarł nagle 6 sierpnia 2019 roku. Dzięki ojcom werbistom parafia stała się prawdziwym domem dla licznie zamieszkałych w okolicy migrantów.
„Oprócz tradycyjnego duszpasterstwa dla Polaków pracujemy z migrantami. Dziękuję o. Józefowi Nguyen z Wietnamu i o. Krzysztofowi Malejko. Oni odprawiają msze w naszym kościele dla Wietnamczyków. Czasami mamy msze po chińsku, zapraszamy zaprzyjaźnionych księży. Co tydzień mamy mszę dla wspólnoty hiszpańskojęzycznej. Tu dziękuję o. Henrykowi Piotrowskiemu, który przyjeżdża aż z Kleosina pod Białymstokiem. Czasami jest też msza dla wspólnoty Afrykańczyków, to dzięki naszemu wikaremu o. Ericowi Kossi Hounake” – mówił podczas jubileuszowej mszy proboszcz parafii o. Kazimierz Szałaj SVD. Wspomniany o. Eric pochodzi z Togo i z pomocą parafian wspiera potrzebujących rodaków. Kapłan udziela się również medialnie, w 2021 roku odgrywał rolę afrykańskiego króla podczas Orszaku Trzech Króli w Warszawie.
W kościele św. Jadwigi Śląskiej ważne miejsce zajmują też błogosławieni i święci podkreślający świętość życia. Od 2019 roku w świątyni znajdują się relikwie św. Joanny Berretta Molla, włoskiej lekarki, która – jak mówił św. papież Paweł VI – by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze.
O. Kazimierz Szałaj SVD często podkreśla, że św. Jadwiga Śląska to skromna parafia. Ze względu na pandemię skromny charakter miały też obchody jubileuszowe. „Jednak, rozpoczynając kolejne stulecie istnienia parafii, z nadzieją patrzymy w przyszłość. Wraz ze św. Janem Pawłem II (…) powtarzamy z ufnością: Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większe od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać” – napisał do wiernych proboszcz świętującej 100-lecie swego istnienia parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie.

Family News Service

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758