Fundacja ŻYCIU TAK – Carl Anderson otrzymał najważniejszą nagrodę Kościoła w Polsce

Carl Anderson otrzymał najważniejszą nagrodę Kościoła w Polsce

14 października 2021 /FP | Family News Service

Family News Service

Carl Albert Anderson, były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, otrzymał prestiżową nagrodę TOTUS TUUS. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to nagroda nazywana w Polsce „katolickim noblem”. Przyznaje ją Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Konferencji Episkopatu Polski.

Nagrody TOTUS TUUS otrzymują osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka.

Nagrodę specjalną otrzymał prof. Carl Anderson „za promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości”. Nagroda została wręczona na Zamku Królewskim w Warszawie tradycyjnie w przeddzień Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był 10 października.

„Jan Paweł II zmienił historię Polski i Stanów Zjednoczonych. Zmienił historię świata. Był wielkim orędownikiem praw człowieka, solidarności i wolności. Zawsze bronił prawdy o osobie ludzkiej i jej godności. Skromna pomoc w wypełnianiu jego misji i kontynuowaniu jego dziedzictwa była największym zaszczytem mojego życia” – powiedział Anderson w trakcie uroczystości.

Zdaniem Andersona najważniejszym przesłaniem polskiego Papieża była zachęta, aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi. Poza tym wieloletni Najwyższy Rycerz Kolumba w wywiadzie dla Family News Service podkreślił kwestie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania, które były wyraźnie obecne w nauczania Jana Pawła II.

„Przesłaniem Papieża Jana Pawł II było miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka” – przypomniał Anderson. „Nie była to tylko abstrakcja, ale coś osobistego i można to było w papieżu dostrzec. I myślę, że to właśnie nadało jego nauczaniu taką moc” – dodał.

W odpowiedzi na liczne zasługi polskiego Papieża, także dla Stanów Zjednoczonych, Rycerze Kolumba przed laty otworzyli sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Jak podkreśla Carl A. Anderson, decyzja o powołaniu kilkanaście lat temu Rycerzy Kolumba w Polsce była w pewnym sensie wyrazem wdzięczności za Jana Pawła II i tego co on dokonał w kwestii promocji osób świeckich. „Tak wiele osób było życzliwych i wspierających Rycerzy Kolumba, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Tak więc bardzo się cieszymy, że możemy być też tutaj w Polsce”– zaznaczył Anderson.

Rycerze Kolumba to największa na świecie świecka organizacja o charakterze charytatywnym. Rycerze stają po stronie najsłabszych i wykluczonych, szczególnie nienarodzonych dzieci. Organizacja została powołana do życia 29 marca 1882 r.

Carl A. Anderson pełnił funkcję Najwyższego Rycerza w Zakonie Rycerzy Kolumba od 2000 do 2021 roku. Zainicjował wiele nowych inicjatyw charytatywnych i wsparcia lokalnych społeczności oraz Kościoła. Pod przewodnictwem Andersona liczba członków Zakonu osiągnęła niemal 2 mln Rycerzy.

Family News Service

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758