Fundacja ŻYCIU TAK – Inicjatywa, która wesprze budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki w Okopach

Inicjatywa, która wesprze budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki w Okopach

19 października 2021 /FP | Family News Service

Zdjęcie: Andrzej Chojnacki

Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyjść z inicjatywą narodowej zbiórki na rzecz budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. W dniu 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki odbyło się w Warszawie spotkanie, na którym przedstawiono numizmat, z którego dochody pomogą pokryć część kosztów budowy muzeum.

Spotkanie miało miejsce w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Poprowadził je Krzysztof Ziemiec. Uczestniczyli w nim: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji, przewodniczący rady programowej fundacji Bogdan Romaniuk, wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Prezentowany w trakcie spotkania numizmat przedstawia z jednej strony wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, z drugiej zaś obraz Polski z cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”. Będzie rozprowadzany przez Pocztę Polską, która jest jednym z partnerów inicjatywy. Po 11 listopada znajdzie się w placówkach pocztowych w całym kraju. Dochód w ten sposób pozyskany zostanie przeznaczony na pokrycie części kosztów budowy muzeum.
Obok inicjatora przedsięwzięcia, Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, oraz Poczty Polskiej, w projekt zaangażowane są także NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej.
W rozmowie z Family News Service Bogdan Romaniuk zaznaczył, że fundacja posiada pełną deklarację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu co do finansowania budowy muzeum ks. Popiełuszki. Każdy jednak może włączyć się w tę inicjatywę poprzez zakup numizmatu.

„Suma, którą uda nam się dzięki tej akcji zebrać, będzie stanowić wkład do całego projektu i środków przewidzianych przez ministerstwo” – wyjaśnił Romaniuk. „Celem tego projektu jest umożliwienie Polakom, którzy tak wiele zawdzięczają ks. Jerzemu, włączenia się w budowę jego muzeum. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom” – dodał.
„Jako Polacy mamy tzw. dwa dary narodu jeśli chodzi o muzea: jeden jest dla Henryka Sienkiewicza, a drugi dla Marii Konopnickiej. W przypadku naszej inicjatywy różnica polega nam tym, że o ile tam, to państwo zakupiło grunt i dworki, które stały się muzeami, o tyle my chcemy, aby ten dar narodu był bezpośrednio od nas, którzy tyle zawdzięczamy ks. Jerzemu” – zakończył przewodniczący rady programowej.
Muzeum ks. Popiełuszki ma przypominać przydrożną kapliczkę. Stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Będzie przestrzenią modlitwy i spotkania lokalnej wspólnoty oraz pielgrzymów. Na 1400 m kw. można będzie tam znaleźć liczne pamiątki związane z okresem dzieciństwa ks. Jerzego oraz jego posługi w Warszawie.

Bł. ks. Popiełuszko wspominany jest w liturgii 19 października. W 2021 r. tego dnia przypada 37. rocznica jego męczeństwa. Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki powiedział dla Family News Service, że „cztery lata przed śmiercią ks. Popiełuszko był dla świata zupełnie nieznany. Był chorowitym, zwykłym rezydentem, bo nawet na wikariusza się nie nadawał. Nikt nie przewidywał, że coś wielkiego może się stać przez tego człowieka”. Paweł Kęska podkreślił, że w krótkim czasie Popiełuszko stał się jedną z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce. Często odwoływał się do nauczania Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, z ich przesłania czerpał siłę w najtrudniejszym czasie. Kęska zaznaczył, że życie ks. Popiełuszki pokazało, iż Bóg doprowadza człowieka do świętości, wystarczy tylko za nim iść.

Więcej o spotkaniu w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: Tysol.pl
Family News Service

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758