Fundacja ŻYCIU TAK – Pro-life elementem tożsamości Rycerzy Kolumba

Pro-life elementem tożsamości Rycerzy Kolumba

13 października 2021 /R | Family News Service

Carl A. Anderson

Rycerze Kolumba od samego początku byli zaangażowani w sprawę pro-life. Pro-life jest kwestią, która znajduje się w samym sercu tego, co oznacza bycie Rycerzem Kolumba – powiedział w rozmowie z Family News Service Carl A. Anderson, który jest w trakcie wizyty w Polsce, wieloletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, uhonorowany nagrodą Totus Tuus 2021 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II.

Carl A. Anderson przypomniał, że od lat Rycerze Kolumba, największa na świecie świecka organizacja o charakterze charytatywnym zrzeszająca obecnie ponad 2 mln członków, stają po stronie najsłabszych i wykluczonych, szczególnie nienarodzonych dzieci. Jak zaznaczył były Najwyższy Rycerz, ich „tradycją jest pomaganie tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc, pomaganie słabym, pomaganie tym, którzy cierpią z powodu niesprawiedliwości”.

Anderson podkreślił duże znaczenie inicjatywy, którą zainicjowali i propagują Rycerze Kolumba. Do tej pory ofiarowali 1400 ultrasonografów, dzięki którym wiele matek zdecydowało się zrezygnować z aborcji. Najwyższy Rycerz opowiedział historię pewnej kobiety, przekazaną przez pielęgniarkę. Ta kobieta planowała aborcję, ale badanie ultrasonografem sprawiło, iż zrozumiała prawdę: to było jej dziecko, które nawet do niej pomachało. „Taka jest siła prawdy. I myślę, że jeśli uda nam się przebić przez polityczną retorykę, ideologię i porozmawiać z kobietami o rzeczywistości, to one w głębi serca wiedzą, że chcą chronić i urodzić swoje dziecko” – powiedział Anderson, podkreślając znaczenie prawdy w walce o ludzkie życie.

Trzynasty Najwyższy Rycerz przypomniał również, że założyciel wspólnoty ks. Michael McGivney został ogłoszony błogosławionym na skutek cudu, jaki dokonał się na dziecku nienarodzonym.

Carl A. Anderson dodał, że decyzja o powołaniu przed laty Rycerzy Kolumba w Polsce była w pewnym sensie wyrazem wdzięczności za Jana Pawła II i tego co on dokonał w kwestii promocji osób świeckich. „Tak wiele osób było życzliwych i wspierających Rycerzy Kolumba, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Tak więc bardzo się cieszymy, że możemy być też tutaj w Polsce” – zaznaczył Anderson.

Po raz pierwszy Carl A. Anderson spotkał się z Janem Pawłem II w wieku 29 lat. Uczestniczył w prywatnej Mszy papieża, a następnie w spotkaniu w jego apartamencie. W kolejnych latach był wielokrotnie zapraszany do Watykanu. Wspomina, że w trakcie tych wizyt u papieża dało się zaobserwować, iż Jan Paweł II potrafił i lubił słuchać. Korzystał nie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji, ale lubił też rozmawiać osobiście z różnymi ludźmi.

Zdaniem Andersona najważniejszym przesłaniem polskiego papieża była zachęta, aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi. Poza tym wieloletni Najwyższy Rycerz Kolumba podkreślił kwestie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania, które były wyraźnie obecne w nauczania Jana Pawła II. „Jeśli więc ktokolwiek miał okazję lub powód, by czuć urazę, gniew, być mściwym, to z pewnością był to Jan Paweł II i wielu jego rodaków w Polsce. Jakie jednak było jego przesłanie? Miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, uznanie i poszanowanie godności każdego człowieka” – przypomniał Anderson. „Nie była to tylko abstrakcja, ale coś osobistego i można to było w papieżu dostrzec. I myślę, że to właśnie nadało jego nauczaniu taką moc” – dodał.

W odpowiedzi na liczne zasługi polskiego papieża, także dla Stanów Zjednoczonych, Rycerze Kolumba przed laty otworzyli sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Carl A. Anderson pełnił funkcję Najwyższego Rycerza w Zakonie Rycerzy Kolumba od 2000 do 2021 roku. Zainicjował wiele nowych inicjatyw charytatywnych i wsparcia lokalnych społeczności oraz Kościoła. Pod przewodnictwem Andersona liczba członków Zakonu osiągnęła niemal 2 mln Rycerzy. Obecnie wśród ponad 2 mln członków ok. 7 tys. stanowią Polacy. Organizacja Rycerzy Kolumba została powołana do życia 29 marca 1882 r.

Przed przyjęciem funkcji przewodzenia Rycerzom Kolumba Carl A. Anderson prowadził zasłużoną karierę jako urzędnik państwowy i wychowawca. Przez wiele lat pracował na różnych stanowiskach państwowych, m.in. w gabinecie Prezydenta Stanów Zjednoczonych jako Dyrektor Białego Domu ds. Komunikacji Społecznej. Był także członkiem Amerykańskiej Komisji ds. Praw Obywatelskich. Wykładał prawo rodzinne w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był również jednym z założycieli, zastępcą przewodniczącego i pierwszym dziekanem Wyższej Szkoły Teologicznej w Waszyngtonie, będącej dziś jednym z wydziałów Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Nagroda Totus Tuus jest przyznawana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To najważniejsza nagroda Kościoła katolickiego w Polsce przyznawana od 2000 r.

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758