Fundacja ŻYCIU TAK – Watykanista o jutrzejszej wizycie polskich biskupów w Watykanie

Watykanista o jutrzejszej wizycie polskich biskupów w Watykanie

3 października 2021 | Family News Service

Papież w otoczeniu biskupów

fot.episkopat.pl

 

Wizyty „ad limina” są zawsze planowane z wyprzedzeniem, przyjazd polskich biskupów nie jest związany ze skandalami – mówi watykanista agencji ACI Stampa Andrea Gagliarducci. 4 października w Watykanie rozpocznie się wizyta polskich biskupów. Hierarchowie spotkają się z papieżem Franciszkiem, by złożyć mu sprawozdanie o stanie poszczególnych diecezji Kościoła w Polsce.

Wizyty „ad limina Apostolorum”, czyli „do progów Apostołów” to obowiązek przedstawicieli każdego episkopatu na świecie. Odbywają się one cyklicznie, co pięć lat, stając się okazją do spotkania z papieżem i Kurią Rzymską oraz do podtrzymania więzi ze Stolicą Apostolską.

„Zatem wizyta nie jest związana ze skandalami. To nie jest jakieś specjalne wezwanie. Gdyby tak było, to tego typu wizyta zostałaby ogłoszona jako taka. Myślę tu o tym, kiedy papież wezwał Episkopat Chile w 2018 roku, w następstwie odkrycia skandalu nadużyć” – podkreśla watykanista Andrea Gagliarducci. Dziennikarz agencji ACI Stampa, pytany o pojawiające się w Polsce głosy, że jest to wezwania Episkopatu do Rzymu, ocenia, że slogany są zawsze krzywdzące. „Nie opowiadają rzeczywistości”.

Andrea Gagliarducci zaznacza, że w rzeczywistości nie wiemy co papież powie biskupom, ponieważ spotkanie pozostanie poufne, tak aby w jego trakcie hierarchowie wypowiadali się swobodnie – wyjaśnił watykanista.

Ekspert podkreśla również, że „ad limina” to nie tylko głośne tematy, o których słyszymy w mediach. „Kościół to znacznie więcej” – tłumaczy Andrea Gagliarducci i dodaje, że poszczególne konferencje episkopatów z danych państw przygotowują sprawozdania, opisujące lata, podczas których nie dochodziło do wizyty „ad limina”. W takich dokumentach pojawiają się też różne specyficzne problemy do omówienia nie tylko z papieżem, ale też z członkami dykasterii Kurii Rzymskiej. „Podczas każdej „ad limina” są tematy, które będą dyskutowane bardziej dogłębnie niż inne. To nie oznacza, że będzie jakieś specjalne traktowanie” – zaznaczył watykanista.

Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani „w trybie pilnym”, a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów. Na medialne spekulacje odpowiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, jezuita, ks. Leszek Gęsiak, przypominając o zmianach w spotkaniach z papieżem.

„Ze względu na pandemię wizyty ‚ad limina’ biskupów ze wszystkich krajów są od jakiegoś czasu zawieszone, zatem nastąpiły przesunięcia w ich organizacji” – mówił ks. Gęsiak, dodając, że w listopadzie 2020 r. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki otrzymał informację z Nuncjatury Apostolskiej, że wszystkie wizyty zaplanowane na rok 2021 zostały anulowane. „Papież zdecydował wówczas, że gdy tylko, ze względów sanitarnych, będzie możliwe odbywanie wizyt ‚ad limina’, polscy biskupi otrzymają zaproszenie na takie spotkanie” – wyjaśniał rzecznik KEP.

Od naszej ostatniej wizyty ad limina minęło już nie 5 ale 7 lat, a zatem plotki o tym, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów w trybie nagłym są wyrazem pragnień ich autorów, a nie rzeczywistości – stwierdza przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Polscy biskupi udadzą się do Rzymu w październiku w czterech grupach. Każda z tych grup liczy ok. 24 biskupów i ma oficjalne zajęcia przez 6 dni. Szczegóły wizyty Sekretariat Konferencji Episkopatu ustala z Biurem Koordynacji spotkania. Do tych uzgodnień Konferencja Episkopatu wyznaczyła ks. Adama Sycza, rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, który będzie koordynował przebieg wizyty ad limina Apostolorum.

Family News Service

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758