Fundacja ŻYCIU TAK – 11 listopada w polskiej tradycji - jak rodzinnie spędzić Dzień Niepodległości?

11 listopada w polskiej tradycji - jak rodzinnie spędzić Dzień Niepodległości?

11 listopada 2021 /R | Family Family News Service

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ulicami polskich miast przejdą tego dnia marsze, odbywają się patriotyczne koncerty, biegi niepodległościowe. Tego dnia nie zabraknie biało-czerwonych barw, a uroczystość może być też doskonałą okazją do spędzenia czasu wśród rodziny.

-Pięknie jest świętować, ponieważ czyni nas to bardziej ludzkimi i bardziej chrześcijańskimi. Pomaga nam także dzielić radość świadomości, że Jezus nas kocha, towarzyszy nam w podróży życia i codziennie przyciąga nas bliżej ku sobie – powiedział papież Franciszek podczas jednego ze spotkań z rodzinami.

Jak zatem ciekawie spędzić ten dzień oraz dlaczego 11 listopada Polacy świętują Narodowy Dzień Niepodległości? Podpowiadamy i wyjaśniamy.

Dlaczego 11 listopada świętujemy Dzień Niepodległości?

Data 11 listopada jest datą umowną, która została przyjęta jako oficjalny Dzień Niepodległości już w 1937 roku. Nawiązuje do roku 1918 i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który potwierdził klęskę Niemiec. W tym czasie do Polski przyjechał Józef Piłsudski, który był więziony w Magdeburgu. Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem pols

kim.

Flaga jako jeden z symboli narodowych

Nieodzownym elementem świętowania tego dnia są symbole narodowe. 11 listopada na ulicach polskich miast przejdą marsze, wszędzie będą powiewać flagi biało-czerwone.

Warto podkreślić, że historia polskiej flagi jest niezwykle ciekawa. Barwy pochodzą od herbu państwa. Biały pas wywodzi się od orła i białej litewskiej Pogoni, czerwony zaś od pola tarczy herbowej. Kolory te były obecne podczas najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju: biel i czerwień jako symbole pojawiły się podczas ogłoszenia konstytucji 3 maja 1792 roku, po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Kolor biały i czerwony jako barwy państwowe zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku, natomiast flaga jako symbol państwowy została uznana w 1919 roku. W heraldyce kolor biały oznacza czystość, pokorę, szlachetność, lojalności, czerwony – miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

Rodzinne Święto Niepodległości

Wspólne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości jest bardzo ważne i możemy je obchodzić na kilka sposobów. Uroczystość można rozpocząć aktywnie i wziąć udział w biegach niepodległościowych, które są formą rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

W tym roku odbędą się też tradycyjne przemarsze, gry miejskie, turnieje szachowe oraz wieczory patriotyczne, podczas których będzie można wspólnie pośpiewać pieśni żołnierskie.

Wiele grup rekonstrukcyjnych tego zorganizuje przedstawienia. W niektórych miastach odbędą się pokazy sprzętu wojskowego oraz okolicznościowe wystawy. Święto Niepodległości można także uczcić spacerem lub marszem nordic walking. Najważniejsze to być razem!

Family News Service

 

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758