23 listopada 2021 /R | Family News Service
„Antykoncepcja. Wielka historia małej pigułki” – dyskusję o tej tematyce zorganizowało online Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Antykoncepcja powszechnie uważana jest za dobrodziejstwo ludzkości. Wobec tego, dlaczego część lekarzy odmawia przepisywania tabletki pacjentkom, powołując się na klauzulę sumienia? Co powinny wiedzieć kobiety przed jej zastosowaniem?
Antykoncepcja jest dziś bardzo popularna. Lekarze chętnie przepisują ją kobietom, np. w celu wyrównania poziomów hormonalnych w jej ciele. Mało mówi się jednak o skutkach ubocznych tego specyfiku.
„Dostępna, modna, łatwa w stosowaniu i uważana za skuteczną. Antykoncepcja, szczególnie hormonalna, zrewolucjonizowała myślenie o kobiecie, mężczyźnie i dziecku. Mała pigułka, ikona rewolucji seksualnej, ustaliła nowy porządek” – piszą organizatorzy webinaru o antykoncepcji.
Wykład Magdaleny Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka pomaga zrozumieć – od strony medycznej i etycznej – czym jest antykoncepcja i jaka jest geneza jej powstania. Obala także jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, że pigułka nie ma działania wczesnoporonnego.
„Kobiety wielokrotnie nie zastanawiają się nad znaczeniem i skutkami zdrowotnymi, jakie niesie dla nich antykoncepcja hormonalna. Która z kobiet wie, że zwiększa ona u nich ryzyko wystąpienia m.in. choroby zatorowo-zakrzepowej, zawału serca, nowotworu piersi czy udaru? Kobiety korzystające z antykoncepcji mają prawo do wiedzy. A niestety, w ulotkach wielu preparatów nie znajduje się pełna informacja ani o sposobach działania tzw. pigułek, ani o skutkach ubocznych. Bywa, że w ulotkach dla pacjentek te informacje są przemilczane, a są dostępne tylko w opracowaniach dla lekarzy i farmaceutów. Dlaczego?” – mówi Magdalena-Guziak Nowak, dyrektor ds. edukacji PSOŻC
Czy antykoncepcja jest więc dobra dla kobiety?
To drugi webinar z cyklu „Spotkania o życiu”, który będzie trwał do czerwca 2022 roku. Kolejne prelekcje planowane są na każdą drugą środę miesiąca na godz. 19.00. Spotkania te – jak podkreślają organizatorzy – są okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność czy cele diagnostyki prenatalnej.
Family News Service