Fundacja ŻYCIU TAK – Dariusz Cupiał: ojcostwo to pasja i istotny element życiowej kariery

Dariusz Cupiał: ojcostwo to pasja i istotny element życiowej kariery

30 listopada 2021 /FP | Family News Service

Dziecko z ojcem

pixabay.com

13 listopada odbyło się XIII Forum Tato.Net. Hasłem wydarzenia były słowa „Uważność i męstwo”, a temat uzupełnia wezwanie „Walcz o tu i teraz”. Jak mówi współzałożyciel Fundacji Cyryla i Metodego i inicjator Tato.Net, dr Dariusz Cupiał, hasło oddaje ideę mobilizacji, której potrzebują współcześni ojcowie.

– Uważność i męstwo to dwie strony medalu, jakim jest bycie dobrym i spełnionym ojcem. Uważność to pewna coraz bardziej popularna dzisiaj umiejętność, kompetencja, pewna kultura bycia. Osoby ją praktykujące dbają o siebie, ta dbałość może dotyczyć np. troski o zdrowie, kondycję, ale szukamy też uważności w relacjach, jak nie przegapić bardzo ważnych sygnałów, które dziecko wysyła rodzicom – mówi Dariusz Cupiał.

Drugim ważnym słowem i kompetencją mężczyzny jest samo męstwo. – Za nim kryje się cały program, to także styl bycia, umiejętność przekraczania siebie, przekraczania swoich granic, wychodzenia ze strefy komfortu – podkreśla inicjator Tato.Net w rozmowie z Przemysławem Goławskim dla Polskiego Radia.

Każdy ma Everest

– W przestrzeni Forum Tato.Net chodzi nam o wzbudzenie w sobie takiego ducha walki – nie z kimś, ale o coś – o relacje – podkreśla pomysłodawca wydarzenia. Przypomina także, że odkrywanie swojej własnej misji jest ciągłym procesem. – Każdy ma swój Everst, każdy ma jakąś górę do zdobycia i sam sobie definiuje po co ja jestem na tym świecie. Mark Twain mówił, że są dwa najważniejsze dni w życiu każdego człowieka – to dzień, w którym przychodzi na ten świat i dzień, w którym zrozumie, po co jest na tym świecie – cytuje. – Może dopiero teraz odsłania się po co jesteśmy, może właśnie po to, by pomóc ważnym dla nas osobom. To też jest męstwo – zaznacza Dariusz Cupiał i podkreśla, że mężczyźni muszą to odkryć lub ponownie odnaleźć.

Forum Tato.Net jest dziś już całą społecznością. Z inicjatywy, która odbywała się co kilka lat, stało się największym w Europie, corocznym, międzynarodowym spotkaniem ojców. Skupia mężczyzn, którzy chcą być aktywni w ojcostwie i traktują je jako pasję i istotny element swojej życiowej kariery.

Ojcostwo trwa

– Mogę zmieniać charakter pracy zawodowej, stanowisko, natomiast temat ojcostwa trwa. Oczywiście zmienia się, dzieci rosną, nabierają nowych kompetencji, ale ojciec i mama zawsze to poprzedzają – dodaje. Forum skupia wyłącznie grono ojców, co początkowo budziło zdziwienie. – Były różne spotkania dla małżonków, dla rodzin, rodziców, dziadków, ale ojcowie jako tacy nie mieli takiej przestrzeni, by spotkać się we własnym gronie i móc pochylić się nad tym co jest dla nich ważne. Nie tylko ważne jest prowadzenie biznesu, wędkowanie, czy sport, ale i relacje. Kiedy następuje takie spotkanie wyzwala się niezwykła energia – mówi o Tato.Net Dariusz Cupiał.

– Ukazujemy ojcostwo jako pewien maraton, dotyczy to zarówno tej fazy, gdy dzieci są małe, chodzą do szkoły, są nastolatkami, później są dorosłe i same mają dzieci. Na Forum będą dyskusje i warsztaty dobre dla ojców na każdym z tych etapów – zapowiada Dariusz Cupiał.

Statuetki MAX

Wydarzenie odbyło się w sobotę 13 listopada, stacjonarnie – w Pałacu i Folwarku Łochów niedaleko Warszawy oraz online. Tegoroczny temat to „UWAŻNOŚĆ & MĘSTWO. Walcz o tu i teraz!”. W przeddzień Forum odbyła się uroczysta Gala MAX. Zostały wtedy wręczone nagrody – Statuetki MAX – w trzech kategoriach: ojciec, dziecko, instytucja oraz wyróżnienie TopDads – przyznawane kampaniom medialnym. Nominowani i uhonorowani mogli zostać mężczyźni, którzy przykładem swojego życia ukazują wartość i piękno ojcostwa, utwory, które w sferze publicznej promują i pomagają odkrywać znaczenie ojcostwa, oraz instytucje, które w szczególny sposób uwzględniają w swojej działalności społeczny wymiar ojcostwa. Nazwa MAX nawiązuje do postaci św. Maksymiliana Kolbego, który w niemieckim obozie zagłady w Oświęcimiu oddał życie za ojca rodziny.

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758