Fundacja ŻYCIU TAK – Diecezjalny 36. Światowy Dzień Młodzieży. Papież zaprasza młodych do spotkania w Lizbonie

Diecezjalny 36. Światowy Dzień Młodzieży. Papież zaprasza młodych do spotkania w Lizbonie

21 listopada 2021 /FP | Family Family News Service

zdjęcie przedstawia ludzi młodych stojących w większej grupie

zdjęcie: pixabay.com

Pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” w niedzielę 21 listopada w Kościołach lokalnych obchodzony jest 36. Światowy Dzień Młodzieży. Papież w orędziu do młodych przypomina o wielu problemach, z którymi przyszło zmagać się młodzieży z powodu pandemii.

„Na całym świecie trzeba było mierzyć się z cierpieniem, spowodowanym utratą bliskich osób i społecznym odizolowaniem. Zagrożenie zdrowia sprawiło, że także wy, młodzi – z natury rzeczy nastawieni na to, co zewnętrzne – byliście pozbawieni możliwości wychodzenia, by udać się do szkoły, na uczelnię, do pracy, na spotkanie… Znaleźliście się w trudnych sytuacjach, do opanowywania których nie byliście przyzwyczajeni. Ci z was, którzy byli słabiej przygotowani i pozbawieni wsparcia, poczuli się zdezorientowani” – pisze papież Franciszek. Ojciec Święty zauważa, że „w wielu przypadkach ujawniły się problemy rodzinne, jak również te związane z brakiem pracy, depresją, samotnością i uzależnieniami”. Podkreśla także, że pandemia koronowirusa przyczyniła się do narastającego stresu, różnych napięć emocjonalnych i wzrostu przemocy.
Papież wskazuje na solidarność, zwłaszcza wśród młodzieży, którą można było zauważyć w wielu krajach. „We wszystkich częściach świata widzieliśmy wiele osób, a wśród nich licznych młodych ludzi, walczących o życie, siejących nadzieję, broniących wolności i sprawiedliwości, będących twórcami pokoju i budowniczymi mostów” – zaznacza Franciszek i wskazuje na potencjał, który jest w młodych ludziach. „(…) Bóg mówi do każdego z was: „Powstań!” Całym sercem mam nadzieję, że to przesłanie pomoże nam przygotować się na nowe czasy, na nową kartę w historii ludzkości. Jednak ponowne rozpoczęcie nie jest możliwe bez was, drodzy młodzi. Aby powstać, świat potrzebuje waszej siły, waszego entuzjazmu, waszego zapału” – podkreśla papież i ponawia swoje zaproszenie do duchowego przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży, które w 2023 roku odbędą się w Lizbonie.

Święto patronalne KSM

Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach lokalnych po raz pierwszy z inicjatywy papieża Franciszka odbywa się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W rozmowie z Family News Service przedstawiciel ds. mediów KSM Marcin Chmielnicki podkreślił, że pandemia pokazała, że młodzi potrzebują być we wspólnocie takiej jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. – Potrzebują spotkań i wspólnej formacji. Młodzi ludzie w pandemii przekonali się, że bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i bliskość osób, które wyznają podobne wartości, są niezwykle ważne. Młodzi we wspólnocie KSM pokonują różne lęki czy samotność – zaznaczył Marcin Chmielnicki.
Specjaliści podkreślają, że izolacja dzieci i młodzieży, zdalna nauka i lęk przed zakażeniem przyczyniły się do wielu zaburzeń u młodych osób. Ostatnio przeprowadzone badania na temat jakości życia dzieci i młodzieży, które zlecił Rzecznik Praw Dziecka, wskazały na poważne zagrożenie zaburzeniami psychicznymi. Szczególnie niepokojący stan psychiczny można zauważyć u młodych z rodzin o niższym statusie majątkowym.

Family News Service

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758