Fundacja ŻYCIU TAK – „Nędzarz i madame” – droga duchowego wzrostu Brata Alberta na ekranach kin

„Nędzarz i madame” – droga duchowego wzrostu Brata Alberta na ekranach kin

19 listopada 2021 /FP | Family Family News Service

na zdjęciu Piotr Zajączkowski jako Adam Chmielowski

fot. Jakub Grabowski – Fundacja Lux Veritatis Piotr Zajączkowski jako Adam Chmielowski

 

„Jeżeli serce dasz na spalenie, każda twa iskra wznieci płomienie” – to przesłanie filmu „Nędzarz i madame”, który 12 listopada trafił do polskich kin. Buntownik i malarz wyrzeka się samego siebie, aby odnaleźć upragnione szczęście. Tak umiera dla świata Adam Chmielowski, a rodzi Brat Albert, święty. „Jego historia pokazuje, że zawsze warto podążać za głosem serca, czasem może nawet niepokornie, i zaufać Panu Bogu. Nie wolno także bać się błędnych decyzji, wszystko w życiu jest po coś, czegoś uczy i prowadzi nas do pewnej dojrzałości” – wskazuje aktorka Magdalena Michalik, odtwórczyni filmowej Heleny Modrzejewskiej.

„Nędzarz i madame” przedstawia losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie.
– Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko fortelem ucieka z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca sztukę, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia – informują twórcy filmu.
Ekranizacja nie należy do łatwych w odbiorze, ale jest iskrą nadziei na odbudowę polskiego kina – wolnego od wszechobecnej demoralizacji. „Nędzarz i madame” prezentuje szlachetne wartości: miłość do Ojczyzny, do prawdziwej sztuki, miłość do Boga czy chociażby potęgę miłości bliźniego.

Pokazuje, że wystarczy być dobrym jak chleb, aby dać bliźnim już tu na ziemi zadatek Nieba. Postać św. Brata Alberta jest bliska współczesnemu człowiekowi, a szczególnie młodemu, który zadaje sobie mnóstwo pytań, i który stoi w obliczu poważnych życiowych decyzji. Ale historia tego świętego ukazuje, że zawsze warto podążać za głosem serca, czasem może nawet niepokornie, i zaufać Panu Bogu. Nie wolno także bać się błędnych decyzji, ponieważ w życiu takowe oczywiście mogą się zdarzyć, ale wszystko w życiu jest po coś, czegoś uczy i prowadzi nas do pewnej dojrzałości – zaznacza Magdalena Michalik, odtwórczyni filmowej Heleny Modrzejewskiej, w rozmowie z Family News Service.

Te dwie wyjątkowe postaci XIX wieku – Adam Chmielowski i Helena Modrzejewska – spotkały się w pewnym momencie swojego życia. Ona już wtedy była gwiazdą warszawskich scen teatralnych, a on rozwijał malarski talent.

Obydwoje wtedy poświęcali swoje życie sztuce, z tym że Adam Chmielowski po jakimś czasie doszedł do wniosku, że prawdziwą sztuką jest samo życie,
a Modrzejewska obierając sztukę za królową swojego życia, dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy, stała się najwybitniejsza polską aktorką w historii, zdobywając także szerokie uznanie publiczności amerykańskiej – dodaje Magdalena Michalik.

Wielki wpływ na życiowe losy Adama Chmielowskiego miała jego własna mama. Swojego sześcioletniego chłopca poświęciła Bogu w czasie pielgrzymki do Mogiły.

Dla człowieka wierzącego taki gest ma bardzo duże znaczenie. Jestem przekonana, że to był także jeden z kluczowych gestów, który w duchowym wymiarze naznaczył drogę Adama Chmielowskiego. Matka Najświętsza na pewno przez cały życie była blisko niego, podobnie jak jest blisko każdego z nas, jeśli tylko taka jest wola naszego serca oraz otwartość – podkreśla filmowa Helena Modrzejewska.

Autorem scenariusza i reżyserem ekranizacji jest Witold Ludwig. W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński. Partnerują im m.in. Magdalena Michalik i Tomasz Błasiak. Film wyprodukowała Fundacja Lux Veritatis.

Lista kin i miejscowości, w których prezentowany jest film „Nędzarz i madame” dostępna jest:

 https://www.radiomaryja.pl/informacje/nedzarz-i-madame-w-kinach-od-12-listopada/

Zdjęcie przedstawia tańczącą parę

fot. Jakub Grabowski – Fundacja Lux Veritatis

Na zdjęciu Adam Chmielowski leżący poród gruzu

fot. Jakub Grabowski – Fundacja Lux Veritatis

 

Family News Service

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

 

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758