Fundacja ŻYCIU TAK – Pogrzeb księdza Pawłowskiego, polskiego Żyda uratowanego z Holokaustu

Pogrzeb księdza Pawłowskiego, polskiego Żyda uratowanego z Holokaustu

3 listopada 2021 /FP | Family News Service

fot1. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty YouTube

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski to polski Żyd cudownie ocalały z Holokaustu. Jego rodzice zginęli podczas wojny, a on jeszcze jako dziecko został uratowany przed zagładą przez polską rodzinę. Wiele razy mówił o przywiązaniu i wdzięczności wobec Polski i o dobrych relacjach między Polakami i Żydami. Zmarł w wieku 90 lat, w tym 63 w kapłaństwie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dziś w archikatedrze lubelskiej. Duchowny spoczął na cmentarzu żydowskim w Izbicy. Wcześniej, 25 października odbyła się msza św. żałobna w Jaffie, w Izraelu.

„Jego powroty do Polski były pielgrzymkami do grobu matki, we wspomnieniu jej osoby wybuchał płaczem, poniekąd nawiedzanie izbickiego cmentarza było pielgrzymowaniem do własnego, jeszcze pustego grobu” – podkreślił bp Mieczysław Cisło podczas nabożeństwa w Lublinie.

Odszedł Sługa i Żołnierz Mesjasza

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władzy państwowej, samorządowej i duchownej, m.in. minister edukacji narodowej prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, Lech Sprawka, prezydent miasta Lublina dr Krzysztof Żuk, ks. dr Piotr Żelazko, wikariuszem łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego.

Msza święta została odprawiona w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Homilię wygłosił ks. bp Mieczysław Cisło. „Odszedł budowniczy pokoju, człowiek niezwykłej mądrości i życzliwości” – podkreślił biskup senior. Duchowny przytoczył niezwykłą, ale i dramatyczną historię zmarłego ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego, który za życia był oddanym żołnierzem Chrystusa. Na pomniku streścił swoje całe życie: „Opuściłem najbliższych w obliczu ich zagłady, aby ratować swoje życie, oddałem je służbie Bogu i ludziom. Powróciłem na miejsce ich męczeńskiej śmierci”.

Dwie Ojczyzny

Ksiądz Grzegorz ukochał dwie Ojczyzny: Polskę i Izrael i za obie był gotów oddać życie. Bp Mieczysław Cisło przedstawił ks. Pawłowskiego jako kapłana oddanego drugiemu człowiekowi, który był do końca wierny ewangelicznemu przesłaniu miłości Boga oraz bliźniego. Często powracał do Polski, zwłaszcza w ostatnich latach życia. Tu ładował wewnętrzne akumulatory, spotykał się z ludźmi. „Przed uczuciem osamotnienia chroniło go pisanie, które przenosiło go do pierwszej ojczyzny, ‘do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem’, do soczystej zieleni w środku lata, którą zauważał i przed którą się zatrzymywał. Jego powroty do Polski były pielgrzymkami do grobu matki, we wspomnieniu jej osoby wybuchał płaczem, a poniekąd nawiedzanie izbickiego cmentarza było pielgrzymowaniem do własnego, jeszcze pustego grobu” – zaznaczył w homilii bp Cisło.

Duchowny zwrócił uwagę, że ks. Pawłowski nigdy nie wypowiadał się źle o Polakach, powtarzał często, że to właśnie im zawdzięcza swoje życie. „Oszczędności, chociaż niewielkie, zamieniał na walizki dewocjonaliów z Ziemi Świętej, którymi obdarowywał spotykane w Polsce osoby” – podkreślił biskup.

Bp Cisło przypomniał, że to właśnie 3 listopada 1943 roku władze niemieckie przeprowadziły w dystrykcie lubelskim mord 18 tys. Żydów, któremu nadano kryptonim „Aktion Erntefest” (Akcja „Dożynki”). Ze słów ks. Pawłowskiego zaś zawsze płynęła nadzieja i wiara, że człowiek nie musi być dla drugiego Kainem i może odrzucać obojętność i pogardę. Izbicka ziemia, którą tak ukochał, stała się miejscem jego ostatecznego przeznaczenia. Ciało księdza Grzegorza zostało złożone na cmentarzu żydowskim w Izbicy.

Polski Żyd ocalony od zagłady

Przypomnijmy, że ks. Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Kiedy miał zaledwie 8 lat wybuchła wojna. Jego bliscy zginęli, a jemu udało się uciec. Przeżył Holokaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i aby go ocalić, nadali mu nowe nazwisko. Wychowywany w atmosferze wiary chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną.

Wierny Bogu, Kościołowi i bliźniemu

Po zdaniu matury wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata wypełnione były gorliwą pracą duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia specjalistyczne z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po odnalezieniu ocalonego z zagłady brata, w 1970 roku wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii, którą w swoim czasie stanowiło kilkanaście tysięcy Polaków. W 2018 roku otrzymał tytułu honorowego obywatela miasta Lublina.

Miłośnik słowa

Napisał wiele książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Są to m.in.: „Sługa Mesjasza” – wywiad rzeka, opowiadający o tragicznym losie, barwach kapłańskiego życia i pięknie przyjaźni, „Ocalały z Zagłady w służbie Mesjasza” o spojrzeniu na chrześcijaństwo oczami Żyda czy „Kapłański testament sługi Mesjasza” opowiadający o kapłaństwie Nowego Przymierza w kontekście kapłaństwa świątynnego.

Odznaczony przez prezydenta RP

Pośmiertnie ks. Pawłowski został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Family News Service

fot2. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty YouTube

fot3. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty YouTube

fot4. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty YouTube

 

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758