Fundacja ŻYCIU TAK – Świętość życia Prymasa Wyszyńskiego w przekonaniu Polaków

Świętość życia Prymasa Wyszyńskiego w przekonaniu Polaków

27 listopada 2021 /FP | Family News Service

zdjęcie przedstawia Obchody Millenum

Obchody Millenum-Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

 

Jeszcze za życia prymasa Wyszyńskiego polskie społeczeństwo miało w nim orędownika niepodległości państwa i suwerenności narodu, niezłomnego gwaranta wiary i łączności ze Stolicą Apostolską. To przekonanie zostało w sposób istotny wzmocnione po jego śmierci, szczególnie podczas mrocznych lat stanu wojennego.

O świętości Stefana Wyszyńskiego i ponadczasowości jego nauki byli przekonani liczni wierni Kościoła w Polsce, wierni Kościołów lokalnych Europy Zachodniej, polskie samorządy i organizacje społeczne. Te wszystkie czynniki sprawiły, że przez wiele lat dojrzewała myśl uhonorowania dokonań i posługi kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zwłaszcza jego nauczania. Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia zaczęły napływać do polskiego parlamentu wnioski o uczczenie 20. rocznicy śmierci Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego i 100. rocznicy jego urodzin.

W dniu 5 września 2000 roku Sejmowa Komisja Kultury ustaliła ostateczną wersję projektu, która została przedłożona Sejmowi. Miesiąc później, w dniu 25 października 2000 roku Sejm RP przyjął uchwałę następującej treści: W 100. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić tego wielkiego Polaka, kapłana i męża stanu, którego życie i działalność wpisały się na trwałe do historii naszej Ojczyzny. Jego nauka, myśl społeczna i wzór patriotyzmu pozostają aktualne i mają szczególne znaczenie dla odrodzenia się III Rzeczypospolitej. Oddając hołd i szacunek wybitnemu Polakowi, a także wychodząc naprzeciw licznym inicjatywom społecznym i samorządowym honorującym jego osobę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza 2001 r. Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podejmując tę uchwałę, posłowie wyrazili nadzieję, że dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia zostanie przekazane młodemu pokoleniu w nieskazitelnej i niezafałszowanej postaci.

Family News Service / Marian Piotr Romaniuk

Logo Fundusz Patriotyczny

Fundusz Patriotyczny

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758