20 listopad 2021 /R | Family News Service
Dobra kondycja rodziny należy od kilku czynników. Działania na rzecz tej podstawowej komórki społecznej w obszarze edukacji, współpracy z organizacjami samorządowymi oraz stworzenie pozytywnych praktyk – to jedne z wielu obszarów lokalnej polityki prorodzinnej.
Wspieranie i umacnianie, a także promowanie rodzin, to jedne z kluczowych elementów realizacji samorządowej polityki prorodzinnej. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” współpracuje z miastami i gminami w zakresie stworzenia katalogu działań sprzyjających rodzinom. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” opublikował na swojej stronie internetowej raport, w którym zostały przedstawione wybrane inicjatywy wspierające codziennie funkcjonowanie rodzin.
Gminne środowiska, w tym Koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” inspirują, kreują, a czasem i współrealizują zadania polityki prorodzinnej, zapewniając stabilizację tych rozwiązań. Jakie wnioski płyną ze wspomnianego raportu? Zniżki w opłatach za wywóz odpadów segregowanych są wyraźną ulgą w wielu samorządach, m.in. w Częstochowie.
Troska o zapewnienie ciekawie spędzonego czasu wolnego przez najmłodszych uczniów oraz organizacja pozwalają rodzicom pracującym zawodowo zaplanować dzieciom sezonowy wypoczynek.
Gminne samorządy uruchomiły specjalne programy, które mają na celu zachęcanie młodych ludzi do zasiedlania się na konkretnym terenie.
Preferencyjny system podatkowy, upominki dla noworodków czy wyprawki dla nowonarodzonych mieszkańców to kolejne z działań podejmowanych przez samorządy.
Oprócz projektów wsparcia finansowego, realizowane są także i te kierowane bezpośrednio do kobiet w ciąży, dzieci, młodzieży, ale również przewlekle i nieuleczalnie chorych.
Nie brakuje kampanii promujących rodzicielstwo zastępcze. W wielu samorządach działa nieodpłatne poradnictwo prawne i realizowane we współpracy ze stowarzyszeniami i fundacjami. Na wniosek rodzice mogą starać się o wyrobienie Karty Dużej Rodziny, która upoważnia do korzystania ze zniżek oraz pozwala na dodatkowe uprawnienia dla rodzin 3+ w instytucjach publicznych i firmach prywatnych.
-Dla rozwoju rodzinności konieczne jest budowanie stabilnych struktur oraz poczucia bezpieczeństwa w obszarze rozwiązań z zakresu polityki społecznej – przekonują autorzy raportu. I wyjaśniają, że „działania samorządowe, które są docenione przez środowiska rodzin warto popularyzować”.
Family News Service