Fundacja ŻYCIU TAK – „Bycie mamą napędza pozytywnie”

„Bycie mamą napędza pozytywnie”

8 grudnia 2021 /R | Family News Service

Mama z dzieckiem bawią się na trawniku

zdj. https://pixabay.com/

Z Magdaleną Szefernaker, autorką książki „Mama na obcasach”, dla Family News Service rozmawia Zuzanna Dąbrowska.

Jest Pani autorką serii wywiadów z kobietami, które łączą pracę zawodową, niekiedy bardzo odpowiedzialną, z macierzyństwem. Jest też Pani sama osobą, która zdecydowała się na połączenie tych dwóch światów. Czy w XXI wieku jest to proste?

Jak najbardziej możliwe jest łączenie macierzyństwa z realizacją zawodową, ale nie jest to wcale takie proste. Powiem więcej, dla kobiety, która chce pogodzić te dwie role, niewątpliwie jest to duże wyzwanie. Bycie mamą to praca na pełny etat, która w zasadzie nigdy się nie kończy. Od macierzyństwa nie ma urlopu. Z kolei obowiązki zawodowe wymagają zaangażowania, wysiłku, poświęcenia – i to niestety niekiedy też kosztem najbliższych, bo czasy w jakich żyjemy są bardzo dynamiczne, więc ten pęd dotyka nas wszystkich. Ale oczywiście pogodzenie macierzyństwa z pracą jest możliwe. Widzimy to chociażby na przykładzie historii bohaterek mojej książki „Mama na obcasach”.

Czy te dwie sfery życia – rodzicielstwo i kariera zawodowa – napędzają się? Dzieci są motywacją do samorozwoju, a z kolei sukcesy zawodowe dają siłę do stawania się lepszym rodzicem?

Zdecydowanie tak. Bycie mamą napędza i nakręca do innych aktywności, chociaż oczywiście nie możemy udawać, że nie ma problemów i trosk – także takich zwyczajnych jak choroby dzieci – które sprawiają, że w pewnym momencie mamy dość. Jednak pomijając oczywiste trudności, kobieta, która spełnia się w macierzyństwie, ma też poczucie spełniania życiowego. A to jest kluczem do bycia szczęśliwym człowiekiem. Mamy siłę i chęci do tego, aby realizować się w pracy. To działa też w drugą stroną. Z radością wraca się do domu wiedząc, że czekają tam na nas dzieci.

Nie zawsze jest pewnie cukierkowo…

Oczywiście. Przychodzą momenty, że jest zmęczenie. Wtedy trzeba odpocząć, dać sobie chwilę oddechu.

 

M. Szefernaker

M.Szefernaker, fot. tomekkowalski.com

 

Magdalena Szefernaker – autorka książki „Mama na obcasach”, rzecznik prasowy Polskiego Holdingu Hotelowego, żona i mama dwóch synów – Stasia i Jasia

 

 

 

 

 

 

 

 

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

 

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758