Fundacja ŻYCIU TAK – „Czerwony Tydzień” przypomniał o prześladowaniu chrześcijan; problem ciągle aktualny

„Czerwony Tydzień” przypomniał o prześladowaniu chrześcijan; problem ciągle aktualny

6 grudnia 2021 /R | Family News Service

130 budynków sakralnych w Holandii, ponad 2 tys. kościołów w 75 diecezjach na Filipinach i ponad 90 w Belgii. Tysiące miejsc zostało podświetlonych w ramach tegorocznej edycji akcji Red Week, czyli tygodnia międzynarodowej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, który trwał od 17 do 24 listopada. Akcja w listopadzie dobiegła końca, ale ciągle aktualna jest potrzeba pomocy prześladowanym chrześcijanom i wołanie o zaprzestanie tych procederów. W tym miesiącu nastąpi jej podsumowanie.

Jasna Góra

Zdjęcie: Jasna Góra / Facebook

Red Week to tydzień międzynarodowej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Kampanię zainicjowało w 2015 roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku głównym jej celem było zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety należące do mniejszości religijnych, które cierpią z powodu przymusowych małżeństw, konwersji i przemocy seksualnej. Rodzina to jedna z najważniejszych wartości, a kiedy dochodzi w niej do przemocy i działań nieetycznych, są to sprawy szczególnie poważne.

Symbol krwi męczenników

Pomysł zrodził się 6 lat temu w Wielkiej Brytanii. Wówczas, pewnego listopadowego dnia, podświetlił się na czerwono budynek angielskiego parlamentu i opactwo westminsterskie.
Dlaczego czerwień? -Czerwony to kolor symbolizujący krew męczenników – mówi w rozmowie z Family News Service Tomasz Zawal, dyrektor poznańskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
20 listopada 2021 roku w Poznaniu przeszedł Marsz Milczenia pod hasłem „Zabijani w ciszy”. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
-W marszu wzięło udział 69 osób. Wyruszyliśmy z placu Wolności i szliśmy w milczeniu. W tym czasie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy, wokół było mnóstwo choinek LED, panował gwar i miejski zgiełk, a uczestnicy zgromadzenia szli, nie mówiąc ani słowa. Cisza niesie ze sobą większy wydźwięk, aniżeli skandowanie wielu haseł – tłumaczy Tomasz Zawal.

Pięć budynków w Polsce, tysiące na świecie

W Polsce podświetlonych zostało pięć budynków, m.in. Jasna Góra, Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu czy kościół jezuitów w Poznaniu.
-W Holandii na czerwono rozbłysło 130 budynków, nie tylko sakralnych, w Belgii – 90 a na Filipinach w 75 diecezjach podświetlonych zostało 2 tys. kościołów. W tegoroczną akcję włączyły się także Kolumbia, Kanada, Francja, Słowacja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Korea Południowa, Brazylia, Portugalia – podkreśla w rozmowie z Family News Service Tomasza Zawal.

14-letni męczennik za wiarę

Gdzie jest obecnie najgorsza sytuacja chrześcijan? Dyrektor poznańskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje na kilka miejsc, przede wszystkim: Nigeria – tu od początku roku ok. 3 tys. chrześcijan zostało zabitych za wiarę, wyznawcy Chrystusa są prześladowani w Mozambiku, Czadzie i Tanzanii. Wojna domowa w Etiopii również zbiera krwawe żniwa. Tysiące osób traci życie w Chinach – ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, są wysyłani do obozów pracy, zamykani w aresztach domowych. -W Indiach nasila się nacjonalistyczna ideologia religijna hindutva. Bardzo mocno naciska się na konwertytów z hinduizmu, którzy przyjęli chrześcijaństwo, to oni są w okrutny sposób prześladowani – wyjaśnia Tomasz Zawal.
Przypomnijmy, że w czerwcu w wiosce Kenduguda w dystrykcie Malkangiri we wschodnim stanie Odisha w Indiach został zabity 14-letni chłopiec, którego rodzina przyjęła chrześcijaństwo. W nocy kilku mieszkańców wioski wraz z grupą hinduistycznych fanatyków religijnych próbowało porwać trzech chrześcijan. Dwóm z nich, którzy byli starsi i silniejsi od 14-latka, udało się uciec, ale Madkami został zabity.

Solidarność z prześladowanymi

Jak zwraca uwagę Tomasz Zawal, formy agresji wobec wyznawców Chrystusa przybierają na sile. Ważna jest pamięć, modlitwa i pomoc materialna.
Podsumowanie tegorocznej edycji nastąpi w grudniu.

 

                       

 

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758