Fundacja ŻYCIU TAK – Dodatkowe 150 m2 nadziei i ciepła. Trwa przebudowa Domu Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej

Dodatkowe 150 m2 nadziei i ciepła. Trwa przebudowa Domu Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej

27 grudnia 2021 /R | Family News Service

Za pół roku Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej powiększy się o ponad 150 metrów kwadratowych. Dzięki temu placówka w stolicy Małopolski będzie mogła przyjąć pod swój dach kolejnych 8 kobiet z dziećmi. Inwestycja warta ponad 2 mln zł jest realizowana dzięki dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od lipca 2021 roku krakowski dom, zakupiony z inicjatywy kard. Karola Wojtyły, prowadzi Fundacja Towarzyszenia Rodzinie.

Matka z dzieckiem

Zdjęcie: pixabay

Jej wiceprezes dr Urszula Miernik podkreśla w rozmowie z Family News Service, że powstały przed ponad 50 laty budynek przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie był w trudnym stanie technicznym. Nie było generalnych remontów, przeciekał dach a instalacje były do wymiany.

„Powstała koncepcja wymiany całej instalacji, ale także dzięki projektowi będziemy mogli uzyskać prawie 158 metrów kwadratowych więcej. W domu została już podniesiona jedna kondygnacja i dzięki temu liczba miejsc zwiększy się o 5 pokoi. Będziemy mogli tam umieścić 8 kolejnych pań” – mówi dr Urszula Miernik. Jak dodaje, to jedyne tego typu miejsce w Krakowie, stąd też Fundacja Towarzyszenia Rodzinie widzi duże zapotrzebowanie na rozbudowę Domu. Przed remontem ośrodek mógł przyjąć 5 kobiet w ciąży i matek po urodzeniu dziecka.

18 grudnia placówkę odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w krakowskiej kurii ks. dr Paweł Gałuszka wręczył szefowi rządu kopię „Odezwy do wiernych Archidiecezji Krakowskiej w obronie życia nienarodzonych”. „To jest dokument, który powstał w 1974 roku, a jego autorem jest kard. Karol Wojtyła. (…) W tym dokumencie pada kluczowe dla nas zdanie: „Wzywam wszystkich do współpracy w dziele ratowania poczętych dzieci, do udzielania pomocy materialnej i do tworzenia zdrowej atmosfery+. Poprzez nasze działania tworzymy warunki do tego, by te dzieci można było przyjąć, uratować” – mówi ks. dr Paweł Gałuszka.

Jak zaznacza, także w tym dokumencie ówczesny metropolita krakowski a późniejszy św. Jan Paweł II przyznaje, że są sytuacje, w których poczęte dziecko staje się przyczyną wielu trudności dla rodzin. „Te kobiety, które przychodzą do nas to są różne osoby. Są osoby wierzące, niewierzące. Nie pytamy o ich status społeczny, przekonania czy też pochodzenie. One spotykają tam pomoc i dobrą atmosferę. Często w świadectwach, które zostawiają, przeważa to, że pomimo pewnej niechęci, z którą przychodziły, mówią, że spotkały tam dom” – opowiada ks. dr Gałuszka. Duchowny, będący jednocześnie duszpasterzem Kobiet Archidiecezji Krakowskiej, podkreśla, że relacja budowana w Domu związana z pomocą w czasie ciąży i pierwszych miesiącach życia dziecka ma swoją kontynuację w dalszej współpracy z tymi kobietami. „Rozbudowa tego Domu daje nam możliwość stworzenia tzw. mieszkań treningowych, odpowiednich miejsc i warunków, gdzie te kobiety będą mogły zostać przyjęte i zaopiekowane. To kolejny krok, który robimy, żeby pomóc w ich wracaniu do społeczeństwa i dać kobietom oparcie” – wyjaśnia prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie.

Dr Urszula Miernik mówi, że każda przyjęta kobieta z dzieckiem poczętym lub nowo narodzonym stanowi działanie na rzecz obrony życia. Jak przyznaje, myśli o aborcji towarzyszą matkom w sytuacjach, w których trudno o nadzieję. „Kiedy trafiają do naszego Domu, kiedy trafiają pod opiekę sióstr nazaretanek, które od początku towarzyszą tym kobietom, to tak naprawdę mają taką przestrzeń, żeby pomyśleć o dziecku i o sobie jako mamie. Właściwie to zawsze jest decyzja o urodzeniu tego dziecku” – podkreśla wiceszefowa Fundacji. W krakowskim Domu Samotnej Matki działa również Okno Życia. Fundacja zaplanowała też utworzenie gabinetu przeznaczonego na poradnictwo i wsparcie psychologiczne kobiet w ciąży i ich rodzin.

Do odezwy kard. Wojtyły nawiązuje też dr Urszula Miernik. W jej ocenie, późniejszy papież potrafił wyczuć to, że w kobiecie nie ma przestrzeni, która nie chciałaby przyjąć swojego dziecka. Ks. dr Paweł Gałuszka zwraca uwagę, że decyzja o zakupie budynku w celu stworzenia tam Dom Samotnej Matki zapadła na kilka tygodni przed wyjazdem kard. Wojtyły na historyczne konklawe, które wybrało go na Stolicę Piotrową. „Mamy wiele podstaw do tego, żeby myśleć, że Wojtyła zabiera w sercu ten Dom do Rzymu. Wyrazem przekonania do tego kierunku jest powstanie w 1994 drugiego domu w archidiecezji w Wadowicach, który nosi imię matki Karola Wojtyły – Emilii” – dodaje prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie.

Przebudowa krakowskiego Domu Samotnej Matki została dofinansowana w kwocie 1 679 053,48 zł z budżetu państwa w ramach dotacji udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Pozostałe środki w wysokości 422 280,65 zł pochodzą z Archidiecezji Krakowskiej. Wartość całej inwestycji to ponad 2 mln zł.

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758