Fundacja ŻYCIU TAK – Fundacja Małych Stópek adaptuje XIX-wieczny dwór na dom dla kobiet z małymi dziećmi

Fundacja Małych Stópek adaptuje XIX-wieczny dwór na dom dla kobiet z małymi dziećmi

24 grudnia 2021 /R | Family News Service

Matka z dzieckiem

Zdjęcie: pixabay

 

To miejsce schronienia, odpoczynku i ratunku. XIX-wieczny dwór w Syrkowicach na Pomorzu Zachodnim, staje się domem zarówno dla kobiet oczekujących rozwiązania jak i tych z dziećmi. Adaptacja nieruchomości to dzieło Fundacji Małych Stópek i jej darczyńców.

Syrkowice to typowa, zachodniopomorska wieś. Dawne pegeerowskie osiedle z wpisanymi na listę zabytków klasycystycznym dworem z drugiej połowy XIX wieku i przylegającym do niego parkiem. Z okien posiadłości roztacza się widok na ponad półtorahektarowy park.

Na filmie zamieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych przez Fundację Małych Stópek jej założyciel i prezes ks. Tomasz Kancelarczyk oprowadza widzów po remontowanym domu. W parku wielkie powalone drzewo, ale ks. Kancelarczyk zachwyca się oknami wychodzącymi na zieleń. „Rano tam się wstaje i słychać piękny śpiew ptaków, można powiedzieć, że on budzi. To piękne miejsce. Tutaj będzie 14 pokoi, w tym 12 do zamieszkania łącznie z łazienkami” – mówi szef Fundacji Małych Stópek.

W samym dworze dobiegają końca prace wykończeniowe. Są kaplica i zakrystia, przestronny salon a także kuchnia. W tym ostatnim pomieszczeniu na ścianach położono kafelki, na jednym z nich przy drzwiach zapisany po hebrajsku wyraz „Jeszua”, czyli imię Jezus.

Plany na Boże Narodzenie są ambitne. Mieszkańcy domu – ci mali i duzi – zasiądą do wieczerzy wigilijnej a następnie w kaplicy zostanie odprawiona pasterka. Na uroczystą mszę są zaproszeni także okoliczni mieszkańcy.

W maju ks. Tomasz Kancelarczyk pisał: „dzięki temu, że rok temu wielkim wysiłkiem wyremontowaliśmy pokój na ,’w razie czego’ to godzinę temu znalazła w nim schronienie kobieta z dwójką dzieci. Wiem, że i ten dom będzie miejscem schronienia, odpoczynku i ratunku dla wielu kobiet”. Fundacja podkreśla, że wiele z podopiecznych organizacji ma za sobą ciężkie doświadczenia odrzucenia przez rodzinę i najbliższych, a bywa, że również przemocowe.

„Myśli o aborcji towarzyszyły im długo i bardzo potrzebna im była zmiana otoczenia – wyrwanie z tzw. środowiska aborcyjnego. Rozumiejąc przez co przechodzą nasze podopieczne oraz wychodząc naprzeciw ich potrzebom, tworzymy dla nich bezpieczną przystań” – podkreśla Fundacja.

Szczegóły dotyczące domu w Syrkowicach i możliwości wsparcia tego projektu są dostępne na stronie internetowej Fundacji Małych Stópek.

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

 

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758