Fundacja ŻYCIU TAK – Katarski szpital i jego niezwykłe rzeźby pro-life

Katarski szpital i jego niezwykłe rzeźby pro-life

17 grudnia 2021 /R | Family News Service

Czternaście gigantycznych rzeźb przedstawiających momenty od poczęcia do narodzin wita pacjentów przybywających do szpitala Sidra Medicine w katarskim mieście Doha. „Cudowna podróż” kończy się figurą noworodka.

rzeźby dzieci nienarodzonych

Zdjęcie: Guardian News_YouTube

Pacjenci jednego ze szpitali w Doha są witani przez 14 ogromnych rzeźb z brązu. Nie są to zwykłe figury, ale określają wzrost dziecka od jego poczęcia do narodzin.

-Wierzymy, że te prace odzwierciedlają w dużym stopniu misję Sidry, czyli dbanie o opiekę zdrowotną kobiet i dzieci – tłumaczy w rozmowie z portalem http://straitstimes.com Layla Ibrahim Bacha, specjalistka ds. sztuki w Qatar Foundation.

Postępy ciąży zamknięte w rzeźbie

Pierwsza rzeźba przedstawia połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, a ostatnia jest 14-metrowym posągiem noworodka. Pomiędzy nimi usytuowane są kolejne etapy rozwoju płodu, w tym rzeźba prezentująca bliźnięta w łonie matki. Monumentalne dzieło zostało stworzone przez brytyjskiego artystę Damiena Hirsta.

W wywiadzie dla „Doha News” autor posągów wyjaśnia, że „Cudowna podróż” to pierwsze takie rzeźby na Bliskim Wschodzie, ukazujące nagie ciało ludzkie. Opowiada także, że poszczególne etapy rozwoju, które przechodzi człowiek od momentu poczęcia do narodzin są większe niż cokolwiek czego doświadczy w swoim ludzkim życiu. -Mam nadzieję, że każda z tych rzeźb zaszczepi w widzu poczucie podziwu i zachwytu nad tym niezwykłym ludzkim procesem, który wkrótce będzie zachodził w centrum medycznym Sidra, a także w każdej sekundzie na całym świecie – powiedział tuż przed odsłonięciem posągów Hirst.

To nie tylko dekoracja

Dyrekcja szpitala zapewnia, że taka forma sztuki nie ma być jedynie dekoracją, ale ma na celu wywołanie debaty publicznej o konieczności opieki zdrowotnej dla kobiet i dzieci. -Nie oczekujemy, że wszyscy je polubią. Nie oczekujemy, że wszyscy je zrozumieją. Dlatego są tam, aby rzeczywiście stworzyć ten element debaty, ten element myślenia – tłumaczy Layla Ibrahim Bacha z Qatar Foundation.

Przedstawiciele placówki medycznej mówią, że owszem zdarzają się i krytyczne głosy na temat rzeźb, nie pochodzą one jednak z Kataru, lecz w większości z zagranicy. Większość internautów jest jednak podekscytowana tym pomysłem. -Za każdym razem, gdy patrzę na rzeźby wystawione na zewnątrz zastanawiam się nad wspaniałością Bożego stworzenia w kształtowaniu człowieka, dziękuję Bogu za Jego łaskę i za Jego stwórczą moc oraz łaskę rozumu – to jeden z wielu pozytywnych komentarzy, które można znaleźć na Twitterze.

W Koranie nowe życie to cud

Warto wspomnieć, że islam przyznaje dziecku bardzo ważną rolę w rodzinie, traktuje je jako dar Boga. Bezdzietna rodzina, podobnie zresztą jak w judaizmie, jest uważana ze pozbawioną Bożego błogosławieństwa. Według Koranu dzieci są radością dla domu, a pierwszym ich prawem jest prawo do życia: „I nie pozbawiajcie nikogo życia, które Bóg uczynił świętym” (Sura XVII, 33).

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758