Fundacja ŻYCIU TAK – Każde z wnucząt to niepowtarzalny skarb i wielka radość

Każde z wnucząt to niepowtarzalny skarb i wielka radość

15 grudnia 2021 /R | Family News Service

Babcie i dziadkowie mają ogromną misję do spełnienia we współczesnym modelu rodziny. Co prawda mają już za sobą etap wychowania dzieci i przebywają na zasłużonej emeryturze, jednak posiadają coś niezwykle cennego z punktu widzenia wnuków – czas! Swoją wiedzą i doświadczeniem mogą wnieść naprawdę wiele dobra w życie rodziny, gdyż często to właśnie oni stoją na straży miłości, tradycji i wartości rodzinnych.

Babcia z dwoma wnuczkami

zdj. pixabay.com

Współczesny świat bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebuje czasu na budowanie relacji oraz kogoś do podtrzymywania tradycji. Odpowiedzią na potrzeby zapracowanych, jak również często zabieganych rodziców są nikim i niczym niezastąpieni babcie i dziadkowie. Oni sami także kiedyś zakładali własne rodziny i doskonale wiedzą jak ważne jest utrzymywanie dobrych relacji z wnukami. O tym, co jest najpiękniejszego w byciu babcią opowiadają Panie Teresa i Grażyna:

– „Od naszych dzieci Bóg pobłogosławił nas dając nam jedenaścioro wnuków, z czego dwoje jest już w Niebie. Trudne dla mnie jest to, że mieszkają daleko od nas i widzimy się tylko ‘od święta’. Dla mnie każde z wnucząt to niepowtarzalny skarb i wielka radość. Jest to też wielkie zatroskanie, szczególnie teraz, gdy przeżywamy chore oczko naszego Patryka. Modlimy się o to, aby nie było powikłań po operacji. Najpiękniejszy w tym wszystkim jest jednak sam fakt, że one po prostu są. Cenne dla mnie są te chwile, gdy któryś z maluszków podbiega do mnie po prostu ot tak, zarzuca ręce na szyję i mówi ‘kocham Cię babciu’, a potem, jak gdyby nigdy nic, biegnie dalej do swojej zabawy” – mówi z czułością Pani Teresa, babcia jedenaściorga wnucząt.

– „Wnuki dają mi wiele radości i szczęścia. Dzięki nim osiągnęłam pełnię życia rodzinnego i pomimo upływu lat nadal czuję się potrzebna. Odnajduję w nich wiernych i cierpliwych słuchaczy. Są dla mnie prawdziwym cudem życia, gdyż widzę jak moje dzieci posiadają własne pociechy, a to rodzi nadzieję na przyszłość. Każdy wnuk to dla mnie powód do dumy, ponieważ wszystkie są mądre i posiadają liczne talenty. Widzę szeroką wiedzę Wiktora i zamiłowanie do książek Juliana. Cieszę się z uzdolnień wokalnych Natalki i zainteresowania tańcem Amelki. Dostrzegam zdolności plastyczne Szymona i Miłosza, a umiłowanie przyrody jest szczególnie widoczne u Maciusia. Wszystkie moje wnuki są cudowne i dają mi poczucie spełnienia” – ze wzruszeniem opowiada Pani Grażyna, babcia siedmiorga wnucząt.

Dla większości babć i dziadków wnuki są źródłem miłości i spełnienia. Chociaż wiąże się to z pewnymi wymaganiami, a często walką ze zmęczeniem wobec pełnych życia i zawsze gotowych do zabaw dzieci, to istnieje wiele dowodów naukowych na to, że obecność dziecka korzystnie wpływa na samopoczucie seniorów. W kilku miejscach na świecie powstały nawet domy dziecka połączone z domami spokojnej starości, dzięki którym seniorzy, mogą na nowo spełniać się w roli dziadków, a dzieci jako wnuczęta. Mowa tu więc o obopólnych korzyściach i potwierdza się to, że dziadkowie i wnuczęta stanowią dla siebie idealne połączenie.

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758