Fundacja ŻYCIU TAK – „Kluczowe są priorytety”

„Kluczowe są priorytety”

8 grudnia 2021 /R | Family News Service

rodzice z dzieckiem

zdj. pixabay.com

Z Magdaleną Szefernaker, autorką książki „Mama na obcasach”, dla Family News Service rozmawia Zuzanna Dąbrowska.

Jaka jest recepta na zorganizowanie życia, w którym z jednej strony chcemy zadbać o dzieci, a z drugiej nie zapomnieć o samej sobie?

Myślę, że kluczowe są tutaj priorytety. Odpowiednio ustawione priorytety determinują moje wybory zawodowe, mają wpływ na całokształt. Na pewno bardzo ważna jest też dobra organizacja – bez tego nie da się zwyczajnie prowadzić tych dwóch „przedsięwzięć”. Mocno podkreśliłabym też rolę pomocy i wsparcia najbliższych. To jest rzecz, o której również mówią bohaterki mojej książki. Pomoc otoczenia, również męża, ojca dzieci, jest niezwykle ważna. Bez tego wsparcia byłoby bardzo ciężko.

Mężczyźni coraz chętniej angażują się w wychowanie dzieci?

W wielu przypadkach mężczyźni coraz bardziej świadomie realizują się jako ojcowie. Coraz bardziej angażują się w wychowywanie dzieci. Widoczna jest zmiana modelu funkcjonowania rodziny – kiedyś podział ról był bardziej jednoznaczny. Kobieta opiekowała się domem, mężczyzna zarabiał. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z modelem, w którym również kobiety chcą pracować i rozwijać się zawodowo. I tutaj bardzo pomocny jest dialog i szukanie wzajemnego zrozumienia.

Wracając do umiejętności ustawiania priorytetów. Czy musimy się nauczyć odpuszczać? Pogodzić się z brudnymi naczyniami w zlewie i ten czas poświęcić bliskim?

Czasami warto zrezygnować z czegoś mniej istotnego w danym momencie na rzecz czegoś, co jest dla nas bardziej wartościowe. Dla mnie taką wartością jest czas spędzony z dzieckiem. Niekiedy dziecko samo prosi nas o uwagę, ale w tym zabieganiu często odsuwamy jego potrzeby na dalszy plan. Myślę, że Adwent jest właśnie dobrym momentem, aby na przykład postanowić, że mniej przejmuję się porządkami domowymi, odkładam telefon i komputer, i jestem na 100 procent obecna dla moich najbliższych.

A co z czasem tylko dla siebie?

To jest bardzo ważne. Trzeba pobyć ze sobą, pomyśleć, przeanalizować, w jakim jestem punkcie. A czasami trzeba nawet przestać analizować i po prostu odpocząć, zrobić coś przyjemnego dla siebie, aby naładować akumulatory i móc za chwilę wrócić do codziennych obowiązków.

 

 

M. Szefernaker

M.Szefernaker, fot. tomekkowalski.com

Magdalena Szefernaker – autorka książki „Mama na obcasach”, rzecznik prasowy Polskiego Holdingu Hotelowego, żona i mama dwóch synów – Stasia i Jasia

 

 

 

 

 

 

 

 

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758