Fundacja ŻYCIU TAK – „Niedziela”: nowy think tank polityki prorodzinnej i demograficznej

„Niedziela”: nowy think tank polityki prorodzinnej i demograficznej

7 grudnia 2021 /R | Family News Service

Powołanie Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii jest odpowiedzią na głęboki kryzys demograficzny w Polsce oraz oczekiwania wielu środowisk prorodzinnych – czytamy na łamach jednego z numerów Tygodnika „Niedziela”.

Rodzina na plaży na tle zachodzącego słońca trzyma się za ręce

Zdjęcie: pixabay.com

Projekt ustawy powołującej wspomnianą instytucję, która ma kompleksowo zajmować się polityką prorodzinną i badaniami nad demografią, w listopadzie w Sejmie złożyła grupa posłów.

Przedstawiciel wnioskodawców Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z „Niedzielą” powiedział, że „będzie to ważna instytucja badawczo-analityczna, wniesie też istotny wkład w zmagania o prawa rodziny”. Prezes Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii, wybierany przez Sejm na wniosek rady, w której skład wejdzie po dwóch członków powoływanych przez prezydenta i Senat oraz pięciu przez Sejm, ma być rzecznikiem praw rodziny.

„Zgodnie z projektem ustawy instytut został pomyślany jako think tank polityki prorodzinnej i demograficznej” – pisze Paweł Sarafin i podkreśla, że nowa instytucja ma zbierać informacje o zjawiskach i procesach demograficznych, społecznych i kulturowych w Polsce. Na ich podstawie ma wskazywać na szanse i zagrożenia dla rozwoju demograficznego oraz opracowywać różne prognozy.

Tygodnik „Niedziela” przypomina, że podobne instytucje prorodzinne oraz rzecznicy praw rodziny powoływani są w licznych europejskich krajach, a Polska jest jednym państwem w Grupie Wyszehradzkiej, w którym nie ma takiej instytucji.

Dyrektor Biura Analiz Centrum Życia i Rodziny Kazimierz Przeszowski mówi Family Service News, że nie brakuje różnych zagrożeń, z którymi zmagają się rodziny. – Widzimy, jak środowiska przeciwne tej instytucji są suto finansowane i prowadzą szereg działań, aby osłabiać rodziny i tworzyć alternatywne wzorce – wskazuje ekspert Centrum Życia i Rodziny. Kazimierz Przeszowski zaznacza, że powołanie Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii jest bardzo potrzebne. – Ważne jest, aby taka instytucja miała środki na prowadzenie różnych badań potrzebnych w merytorycznej debacie z oponentami – podkreśla Przeszowski.

Family Service News

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758