Fundacja ŻYCIU TAK – Specjaliści z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zoperowali nienarodzone jeszcze dzieci

Specjaliści z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zoperowali nienarodzone jeszcze dzieci

3 grudnia 2021 /R | Family News Service

lekarze

WUM lekarze

 

Sukces specjalistów z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przeprowadzili dwie, unikatowe w skali kraju operacje u nienarodzonych dzieci w 27 tyg. życia, u których stwierdzono rzadką wadę wrodzoną. Dzięki nim maluchy zyskały szansę na prawidłowy rozwój płuc.

Jak informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny operacje odbyły się 29 i 30 listopada w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Przeprowadzono je u dwóch pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów. Wspomniana wada występuje z częstością 1:4000 ciąż i wiąże się z bardzo złym rokowaniem dla noworodka. W najcięższych postaciach przepuklin przeponowych zabieg FETO jest jedyną szansą dla dziecka – udowodniono to w badaniu z randomizacją opublikowanym w New England Journal of Medicine w lipcu 2021.

– Zabieg FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion) polega na fetoskopowym założeniu miniaturowego balonu do tchawicy płodu, co znacznie zwiększa szanse na prawidłowy rozwój płuc dziecka. Miniaturowy balon zostanie usunięty w 34. tygodniu ciąży, również techniką fetoskopową, a dzieci poddane będą jeszcze kolejnej operacji po porodzie – tłumaczą lekarze.
Unikalne operacje FETO przeprowadził zespół w składzie: dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn, po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań. Zabieg odbył się we współpracy z zespołem anestezjologicznym pod kierunkiem lek. Ewy Gęszki oraz z zespołem pielęgniarek instrumentacyjnych oraz anestezjologicznych pod kierunkiem Anny Jaguś.
Po operacjach zarówno pacjentki jak i ich dzieci czują się dobrze.

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758