Fundacja ŻYCIU TAK – „TAK” dla łączenia macierzyństwa z pracą zawodową

„TAK” dla łączenia macierzyństwa z pracą zawodową

10 grudnia 2021 /R | Family News Service

Kobiety siedzące w około stołu

fot. Family News Service

Macierzyństwo a aktywność zawodowa? Czy to w ogóle może się udać? Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć kobiety, które wzięły udział w spotkaniu z Magdaleną Szefernaker, autorką książki „Mama na obcasach”, szczęśliwą żoną oraz mamą Stasia i Jasia. Wydarzenie odbyło się w ramach Warszawskiego Klubu Kobiet.

Wśród zaproszonych gości były bohaterki publikacji: Barbara Socha, prywatnie mama piątki dzieci, a zawodowo, od 2019 roku wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz Ania Skórzyńska, mama trójki pociech i założycielka firmy „Szumisie, Szumiące Misie”.

W kobiecym gronie i niezwykle sprzyjającej atmosferze odbyła się dyskusja na temat tego, czy da się pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową i czy rzeczywiście cena, jaką trzeba zapłacić realizując się jako mama jest aż tak wysoka. Panie próbowały odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest połączenie dwóch światów: bycia mamą i nie rezygnowania z marzeń, spełniania pasji, w tym także tych zawodowych.

-Postawienie granic, wyważenie czasu pomiędzy obowiązkami a rodziną jest bardzo ważne. Nie chodzi o bycie superbohaterką, klucz tkwi we właściwym określeniu priorytetów – powiedziała Ania Skórzyńska.

Kobiety często boją się prosić o pomoc i wsparcie ze strony mężczyzny. Ojcowie również potrzebują relacji z dziećmi i okazuje się, że panowie coraz bardziej świadomie uczestniczą w życiu rodzinnym. Macierzyństwo wiąże się z trudami, okupione jest ciężką pracą i łzami, ale badania pokazują, że pomaga również rozwijać się zawodowo. Co może pomóc? – Wyrozumiałość wobec samej siebie, dialog i umiejętność cieszenia się chwilami jest w byciu mamą kluczowe – podkreśliła autorka książki „Mamy na obcasach”.

Spotkanie stało się inspiracją do wymiany spostrzeżeń dotyczących współczesnych wyzwań łączenia pracy z wychowywaniem dzieci.

-Każda decyzja jest sztuką rezygnacji, młode kobiety boją się dziś rezygnować z przyjemności, zawodowych projektów, a tak naprawdę rezygnując z „opcji” rodzina, rezygnują z czegoś o wiele ważniejszego – stwierdziła Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Bohaterki „Mamy na obcasach” zwróciły uwagę na nowe możliwości, które niesie ze sobą macierzyństwo. Szybkość reakcji, dobra organizacja czasu pracy, ściśle wytyczone cele – to tylko niektóre z cech, które nabyły dzięki swoim dzieciom.

Po spotkaniu uczestnicy wydarzenia mieli okazję porozmawiać z Magdaleną Szefernaker i zakupić jej książkę z autografem.

kobiety przy stole

fot. Family News Service

zdjęcie zbiorowe uczestniczek spotkania

fot. Family News Service

Magdalena Szefernaker

fot. Family News Service

 

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

 

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758