Fundacja ŻYCIU TAK – Wpływ muzyki na rozwój dziecka w okresie przed i po urodzeniu

Wpływ muzyki na rozwój dziecka w okresie przed i po urodzeniu

7 grudnia 2021 /R | Family News Service

Aby dziecko prawidłowo rozwijało się w łonie matki musi mieć zapewnione sprzyjające warunki. Ważne jest środowisko akustyczne, w którym maleństwo się znajduje. Przez powłoki brzuszne mamy odbiera dźwięki, szczególnie o niskim natężeniu. Jakie melodie dziecko przyjmuje z radością? Z pomocą przychodzi „Audycja dla Małżonków i Rodziców” przygotowana dla Radia Maryja.

niemowlę słuchające muzyki

fot. pixabay

Wysłuchaj:
https://www.radiomaryja.pl/multimedia/audycja-dla-malzonkow-i-rodzicow-wplyw-muzyki-na-rozwoj-dziecka-w-okresie-przed-i-po-urodzeniu/?fbclid=IwAR2JImhfuSrQlcBUIz2YtzUobMoAqPfBYzTKPXo9-LcxcOQ-yJqVQiY-ChA

Okazuje się, że już w szóstym miesiącu życia prenatalnego słuch dziecka funkcjonuje niemal tak samo jak u osoby dorosłej.

Dzięki temu dziecko jest w stanie kodować i zapamiętywać utwory, które w ostatnim trymestrze ciąży są w otoczeniu matki. Nieprawdą jest, że dzieci przychodzą na świat jako „tabula rasa” (łac. czysta tablica). Mają już zapisane doświadczenia z ostatnich miesięcy życia prenatalnego. Muzyka ma wartość stymulującą, dającą poczucie bezpieczeństwa – podkreśliła podczas audycji Anna Nogaj, dr psychologii muzyki.

Nienarodzone dziecko z przyjemnością odbiera – co widać podczas badań USG – dźwięki m.in. z wiolonczeli. Ten instrument uspokaja je. Pozytywnie reaguje także na muzykę klasyczną. Goście audycji polecają rodzicom następujące utwory:

1. J. Brahms – V Taniec węgierski
2. E. Grieg – W grocie króla gór z suity Peer Gynt oraz
4. E. Grieg – Poranek z tej samej suity
3. A. Dworak – Humoreska
4. J. S. Bach – Badinerie
5. L. Delibes – Duet kwiatów z opery Lakme
6. C. Saint-Saens – Łabędź z suity Karnawał zwierząt
7. P. Czajkowski- Walc kwiatów z suity baletowej Dziadek do orzechów
8. Vivaldi – Pory roku
9. W.A. Mozarta – Marsz turecki
10. G. Bizet – Habanera

Ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma głos mamy.

dziecko słuchające muzyki

fot. pixabay

Śpiewajcie swoim dzieciom bez względu na to, jaki macie głos. Ważne, aby się nie obawiać. Głos matki jest przez dziecko odbierany o 8 decybeli bardziej niż wszystkie inne głosy. Nie bójmy się mówić do brzucha. Dziecko już po narodzeniu słysząc głos mamy i taty będzie czuło się bezpiecznie – dodaje Anna Nogaj.

„Audycja dla Małżonków i Rodziców” prowadzona jest w Radiu Maryja w każdy wtorek od godz. 21.30. Więcej informacji: https://www.radiomaryja.pl/multimedia/audio/audycje_dla_malzonkow_i_rodzicow/ 

 

                       

Family News Service

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758