Fundacja ŻYCIU TAK – Wybitni artyści wyśpiewali w Rzymie apel o pokój i za życiem

Wybitni artyści wyśpiewali w Rzymie apel o pokój i za życiem

15 grudnia 2021 /R | Family News Service

We wtorek 14 grudnia wieczorem w Teatrze Brancaccio w Rzymie odbył się Festiwal Psalmów Dawidowych, w czasie którego wybrzmiały „Psalmy Pokoju i Pojednania”. W wydarzeniu wzięli udział wybitni artyści reprezentujący Polskę i Izrael. Koncert zainicjowany przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR to kompozycja, z której płynie apel o pokój na świecie. Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest również życie.

Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym

Zdjęcie: Ks. Tomasz Podlewski / Family News Service

 

Spotkanie poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi, polsko-watykańska dziennikarka, oraz Claudio Marchisio, były reprezentant Włoch w piłce nożnej i zawodnik Juventusu, gość specjalny.

Prowadzący rozpoczęli Festiwal od rozmowy o pokoju.

Wolińska-Riedi przypomniała, że „II wojna światowa postawiła cały świat w obliczu wielkiego zła, dlatego tak ważny jest apel o pokój, aby nigdy więcej nas to nie spotkało. Szacuje się, że dzięki pomocy Polaków udało się uratować od 30 do 100 tys. Żydów”.

„Wśród kibiców piłki nożnej jest także młodzież, są dzieci. Oni są szczególnie ważni w wołaniu o pokój. Im można już od wczesnych lat przekazać tę prawdę, że jedynymi barwami, które mogą nas różnić, powinny być barwy klubów piłkarskich” – powiedział Marchisio. „Pamiętam, że podczas jednego z meczów w czasie Mistrzostw Europy w Polsce moja drużyna odwiedziła jeden z obozów koncentracyjnych. To była okazja do wsłuchania się w tę okrutną historię cierpienia. Ta historia to dla nas zobowiązanie do pamięci” – zaznaczył były sportowiec.

Na scenie pojawiła się m.in. Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, występująca w imieniu premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Nawiązując do trudnej historii XX w. ambasador podkreśliła, że „miliony Żydów i Polaków wołało o zaprzestanie wojny. To był mroczny czas, kiedy pokój trzeba było nieść wśród ognia wojny. Choć ratowanie Żydów wiązało się z karą śmierci, a Polakom – co chcę podkreślić – groziła za ratowanie Żydów kara śmierci, to Polacy, którzy sami byli wywożeni do obozów, byli gotowi zostawić wszystko i ratować bliźnich, nawet innego narodu i religii. Polacy są najliczniejszą grupą Sprawiedliwych wśród narodów świat”. „Ten koncert to oddanie czci tym, którzy żyli prawdą i pokojem, przypłacając to nawet swoim życiem” – podsumowała ambasador.

Głos zabrał również Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny festiwalu. W imieniu Fundacji SOAR podziękował zebranym za udział w wydarzeniu, będącym hołdem dla Sprawiedliwych.

Romaniuk nawiązał do tragicznej historii Ulmów, którzy zginęli za pomoc okazaną Żydom: „Rodzina Ulmów i wiele innych osób, chroniąc swoich przyjaciół Żydów – wyraziła miłość, oddając własne życie. Kierujemy apel o pokój do rządzących światem. Jednocześnie wznosimy te śpiewy jako modlitwę do Boga, bo jak czytamy w Biblii w Księdze Jonasza –‘Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?’ Módlmy się, aby świat był wolny od jakichkolwiek konfliktów zbrojnych” – powiedział dyrektor Festiwalu.

Swoje wystąpienia mieli również ks. prał. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury w Watykanie, reprezentujący kard. Gianfranco Ravasiego, oraz ambasador Izraela Dror Eydar. Obecny był także Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

W części artystycznej wydarzenia goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów reprezentujących Polskę i kulturę Izraela. Wystąpili: Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, sopranistka Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, Magdalena Kołcz, muzycy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Sienna Gospel Choir, Anna Bajak (dyrygent), a także wybitni kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku i pianista z Izraela Manachem Bristowski. Nie zabrakło także kompozycji Michała Lorenza, Piotra Rubika i Michała Jurkiewicza.

Spotkanie zakończył wspólny występ artystów, a całość wydarzenia doceniono owacją na stojąco.

Festiwal organizowany w Rzymie dofinansowano dzięki wsparciu: Ministerstwa Spraw Zagranicznych w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2021”, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura inspirująca 2021”, Województwa Podkarpackiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytutu Pamięci Narodowej, PKN Orlen oraz Fundacji State of Poland.

Patronem wydarzenia była także m.in. Papieska Rada Kultury, a partnerami Ambasady RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej.

24 marca będzie można obejrzeć retransmisję telewizyjną z tego wydarzenia. Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów.

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym
Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym
Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym
Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym
Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym Festiwal Psalmów Dawidowych Rzym

 

Tekst i zdjęcia: Ks. Tomasz Podlewski / Family News Service

 

Logo akcji Po Pierwsze Rodzina

Po Pierwsze Rodzina

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758