23 marca 2022 | PS
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w ramach kolejnej edycji Festiwalu Psalmów Dawidowych, odbędzie się tego dnia koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”.
-W ten sposób Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR pragnie wyrazić solidarność z Ukrainą. Będziemy prosić Boga, aby obdarzył Ukrainę i świat pokojem – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu Psalmów Dawidowych.
24 marca 2022 roku przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W przeddzień tego święta, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza do obejrzenia koncertu w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych “Honorując sprawiedliwych i ocalonych” – “Psalmy pokoju i pojednania”, jaki odbył się 14 grudnia 2021 roku w Rzymie. Wydarzenie będzie retransmitowane 23 marca o godz. 21.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.
Rodzina Ulmów Rodzinom z Ukrainy
Natomiast 24 marca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, o godz. 19.00, odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych.
-Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR pragnie z wielkim zaangażowaniem wyrazić solidarność z Ukrainą. Będziemy prosić Boga, by obdarzył Ukrainę i Świat Pokojem – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny Festiwalu Psalmów Dawidowych. Tłumaczy, że fundacja nosząca imię bohaterskiej rodziny Ulmów nie pozostaje obojętna na krzywdę, jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów.
-Koncert zadedykowany będzie Ukrainie, dla której poprzez muzykę i psalmy biblijne będziemy modlić się i apelować o pokój – podkreśla w rozmowie z nami Bogdan Romaniuk.
Psalmy pokoju i pojednania
Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom i stali się symbolem poświęcenia tych wszystkich Polaków, którzy ratowali Żydów.
-Historia tej rodziny przypomina nam, że są sytuacje, w których nawet z narażeniem własnego życia, nie można przejść obojętnie wobec drugiego człowieka – wyjaśnia Romaniuk.
Festiwal ma charakter międzynarodowy, a jego tematyka opiera się szczególnie na treści psalmów ze Starego Testamentu Pisma Świętego. To płaszczyzna, która pozwala narodom się spotkać. -Dwa narody: żydowski i polski spotkają się na wspólnej płaszczyźnie, będą wielbić Boga, dziękować Mu i prosić Go o pokój. Dopóki trwają konflikty zbrojne na świecie, to ten apel powinien być stale wznoszony i powinniśmy upraszać ten pokój u Boga – podkreśla Bogdan Romaniuk.
Ideą festiwalu jest tworzenie jedności, pokoju i wzajemnego zrozumienia, a program wydarzenia składa się z części polskiej i żydowskiej. – Płaszczyzna wspólnej modlitwy jest dobrym fundamentem tworzenia relacji. Nasze zaproszenie do współpracy przyjęli wybitni kantorzy z Izraela i Nowego Jorku – tłumaczy Romaniuk.
Wybitni artyści na jednej scenie
Podczas pierwszej części wystąpią kantorzy żydowscy Avraham Kirshenbaum, Yaakov Lemmer oraz pianista Menachem Bristowski. Natomiast podczas drugiej części będzie można posłuchać utworów w wykonaniu Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Michała Lorenca, Michała Jurkiewicza, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Zofii Nowakowskiej, Barbary Gąsienicy-Giewont, Stanisława Plewniaka, Ricky’ego Liona, Agaty Galik (harfa) i Magdaleny Kołcz-Wrzesień (skrzypce) oraz orkiestry i chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Michał Jurkiewicz, a narratorem Symcha Keller. Wystąpią też dyrygenci Janusz Wierzgacz i Marcin Pospieszalski. Festiwal poprowadzą Magdalena Wolińska-Riedi oraz Grzegorz Boratyn.
Goście honorowi
Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli m.in. rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Anna Maria Anders, ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, Adam Kwiatkowski, nowy ambasador Polski przy Watykanie.
Family News Service