Fundacja ŻYCIU TAK – Polscy i izraelscy artyści muzyką uczcili pamięć Polaków ratujących Żydów

Polscy i izraelscy artyści muzyką uczcili pamięć Polaków ratujących Żydów

Bardzo się cieszę, że kolejny raz mogliśmy oddać cześć polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Poprzez muzykę chcemy przypominać jakim bohaterstwem wykazali się nasi rodacy – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu Psalmów Dawidowych, którego kolejna edycja odbyła się 24 marca w Klubie Dowództwa Garnizonu w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Bogdan Romaniuk przypomniał, że 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to też kolejna rocznica męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów. Dziewięcioosobowa rodzina, w tym dziecko nienarodzone, 10 września br. zostaną ogłoszeni błogosławionymi. „Jesteśmy ogromnie wdzięczni papieżowi Franciszkowi, że w grudniu tamtego roku zatwierdził dekret o męczeństwie Ulmów” – zaznaczył dyrektor Festiwalu. 27 sierpnia Fundacja planuje koncert dziękczynny za Ulmów. Podobne koncerty odbędą się również w październiku w Izraelu i w grudniu w Rzymie.

Wśród gości najnowszej edycji Festiwalu znaleźli się m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz ministrowie polskiego rządu. Goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów. Festiwal był podzielony na dwie części: żydowską i polską „Poprzez ten projekt przedstawiciele dwóch religii, dwóch narodów mają możliwość spotkać się na jednej płaszczyźnie psalmów, wyśpiewując Bogu chwałę i dziękując za to, że Polacy potrafili tak bohatersko zachować się w tych trudnych czasach” – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk.

W najnowszej edycji Festiwalu wystąpili: w części żydowskiej kantor Yaakov Lemmer i pianista Menachem Bristowski. W części polskiej zaprezentowali się dyrygenci Janusz Wierzgacz, Marcin Pospieszalski, Piotr Rubik, muzycy Michał Lorenc, Michał Jurkiewicz, Golec uOrkiestra i ponownie Piotr Rubik, soliści Andrzej Lampert, Barbara Giewont, Izabela Szafrańska, Dariusz Malejonek, Ricky Lion, Grzegorz Kupczyk, Grzegorz Wilk, Aleksandra Tocka oraz ponownie Michał Jurkiewicz i Golec Orkiestra, z występem na harfie Agata Galik, Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Sienna Gospel Choir. Spotkanie poprowadzili Anna Popek i Grzegorz Boratyn. Dyrektorem artystycznym wydarzenia był Michał Jurkiewicz, a w roli narratorów wystąpili Symcha Keller i ks. Tomasz Ryczek.

Festiwal Psalmów Dawidowych scena

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, powstała z inspiracji jaką było życie i śmierć Ulmów. „Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR powstała w 2015 r. z myślą o tym, aby mówić o polskich Sprawiedliwych. Poprzez Festiwale Psalmów Dawidowych chcemy docierać do jak największej rzeszy Polaków w Polsce, ale i za granicą, gdzie również te koncerty się odbywają”. SOAR jest nazwą biblijną miasta, gdzie schronił się Lot. „Domy naszych rodaków były takim właśnie miejscem schronienia dla Żydów” – wyjaśnił Romaniuk.

24 marca 1944 r. w Markowej (woj. podkarpackie, dawniej lwowskie) rodzina Ulmów i ukrywani przez nią Żydzi zginęli na skutek donosu z rąk niemieckich żandarmów. W 1995 r. Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września br. zostaną ogłoszeni błogosławionymi jako dziewięcioosobowa rodzina, w tym jedno dziecko nienarodzone. To pierwszy taki przypadek w historii Kościoła.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

Family News Service

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Festiwal Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych, foto: Tadeusz Poźniak

Kontakt

Fundacja ŻYCIU TAK
im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Karmelicka 14
35-317 Rzeszów
[email protected]
KRS: 0000780649 / NIP: 8133810452 / REGON: 383065758